Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Umudu biten Durak bağımsız aday oldu

Yolsuzluk davalarıyla boğuşan Aytaç Durak, partilerden umudunu kesince bağımsız aday oldu. Durak'ın, seçim sonuçlarını 'sabote' etmek için aday olduğu konuşuluyor

Giriş Tarihi: 20.2.2014
Bugüne kadar ANAP, DYP, AK Parti ve son olarak MHP'den Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen ve 5 dönem başkanlık görevini sürdüren Aytaç Durak, 30 Mart'ta yapılacak yerel seçimde hiçbir partiden aday gösterilmeyince başvuruların bitimine yarım saat kala bağımsız Büyükşehir Belediye Başkan adayı olduğunu açıkladı ve İl Seçim Kurulu'na dilekçesini verdi. "Aday olmamı vatandaş istedi" diyen Durak'ın adaylık açıklamasına yaklaşık 20 kişilik bir grupla gelmesi dikkati çekti.

DENGELERİ DEĞİŞTİRECEK

Hakkında yürütülen bir soruşturma nedeniyle İçişleri Bakanlığı tarafından 28 Mart 2010 tarihinde görevden uzaklaştırılan ve bugüne kadar 2 ayda bir uzaklaştırılması soruşturmanın selameti açısından yinelenen Aytaç Durak'ın son anda bağımsız aday olması, "Durak yine yaptı yapacağını. Son anda sahneye çıkıp Adana dengelerini değiştirmek istiyor. Amacı seçilmek değil" şeklinde yorumlandı. Bu arada adliye çıkışında gazetecilere açıklama yapan Durak, "4 yıldan beri Adana halkının iradesi çiğneniyor. Aday olmamı vatandaş istedi. Adanalıların milli iradesi sandıkta tecelli edecek" dedi.

CEZAEVİNE GİRMİŞTİ

Aytaç Durak'ın bu hareketi siyasi arenada kendisini aday yapmayan partilere karşı açtığı bir savaş olarak nitelendirildi. Bilindiği gibi Aytaç Durak'ın adı önce MHP Büyükşehir Belediye Başkan adaylığıiçin geçmiş, bu partiden aday olamayınca bu kez CHP ile dirsek temasına başlamıştı. Ancak CHP tabanı Durak'ın adaylığına sert tepki göstermiş, milletvekili Ümit Özgümüş istifa resti çekmişti. Görevi kötüye kullanmak ve ihaleye fesat karıştırmak suçundan tutuklanarak cezaevine konulan ve 42 gün Kürkçüler Cezaevi'nde yatan Aytaç Durak hakkında bugüne kadar onlarca dava açıldığı, bunların bir kısmından beraat eden Durak'ın halen 4 ayrı mahkemede davalarının devam ettiği bildirildi.

AYTAÇ DURAK'IN DEVAM EDEN DAVALARI
1-Adana 11. Asliye Ceza Mahkemesi'nde "Görevi kötüye kullanma" suçundan 3 yıla kadar hapis istemiyle tutuksuz yargılanıyor. Durak'ın, eşi Fahriye Durak'a ait arsayı da kapsayacak şekilde imar değişikliği yaptırarak, eşine yüksek miktarda rant sağladığı iddia ediliyor.
2- Adana 10. Asliye Ceza Mahkemesi'nde "Görevi kötüye kullanma"dan 1 yıldan 3 yıla kadar hapsi istendi. Belediye personeli olan 14 kişinin, Aytaç Durak'ın oğlu Gökhan Duraka ait Çukurova televizyonunda çalıştıkları iddia ediliyordu.
3-Adana 10. Asliye Ceza Mahkemesi'nde "Görevi kötüye kullanma" suçundan 3 yıla kadar hapsi isteniyor. Durak, eşi, kızı ve 5 kişi 'haksız mal edinmekle' suçlanıyor. Durak 'ın yakınlarına ve belediye çalışanlarına kurdurttuğu kooperatif aracılığıyla alınan Menekşe köyündeki binlerce metrekarelik arsanın imar değişikliğinden sonra eşine devredildiği öne sürülüyor.
4- Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde Aytaç Durak hakkında "Cebir şiddet kullanmak, suç işlemek amacı ile kurulan örgütün yöneticisi olmak, özel hayata ilişkin görüntü ve sesi ifşa etmek, az sayıda mermi bulundurma, kamu kurumu zararına dolandırıcılık" suçlarından dava açıldı. Savcı, Durak'ın "dolandırıcılık, özel hayatın gizliliğini ihlal, suçlarından cezalandırılmasını istedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Umudu biten Durak bağımsız aday oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN