Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Deltada 300 dönüm yandı

Silifke'deki Göksu Deltası'nda çıkan yangın, 300 dönüm sazlık alanı etkiledi. Müdahale edilemeyen yangın kendiliğinden söndü

Giriş Tarihi: 21.2.2014
Mersin'in Silifke ilçesi sınırlarında bulunan ve Uluslararası Ramsar Sözleşmesi ile korunan Göksu Deltası'nda, Kamyoncular Kooperatifi'ne yaklaşık 3 kilometre uzaklıktaki bölgede yangın çıktı. Nedeni belirlenemeyen yangına, arazi şartları nedeniyle Orman İşletmesi ve Silifke Belediyesi ekipleri müdahale edemedi. Yangın sabaha karşı kendiliğinden sönerken 300 dekar sazlık kül oldu.

TOPRAĞA KAÇTILAR

En az 300 kuş türünün ve çok sayıda bitki çeşidinin bulunduğu Göksu Deltası'ndaki yangına müdahale edilemeyince jandarma ekipleri güvenlik önlemi almakla yetinebildi. Daha fazla yayılmaması için çaba gösterilen yangın sırasında bazı balıkçıl kuş türlerinin sazlık alandan kaçıp toprağa konduğu görüldü. Sabaha karşı sönen yangından etkilenen kuş türleri ve bitki örtüsünün belirlenmesi için çalışma başlatıldı.

ZEHİRLENEN ŞAHİN KURTARILDI
Göksu Deltası'ndaki yangın, bir şahini dezehirledi. Dumandan etkilenen şahin, Mersin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Tabiat Varlıkları Şube Müdürlüğü personeli tarafından bulundu. Doğa Koruma Milli Parklar Şubesi'ne teslim edilen şahin, tedavi için bir Veteriner Lokman Eren'e götürüldü. Eren, şahinin ciğerlerinin dumandan etkilendiğini, kanatlarının uç kısımlarında da yanık bulunduğunu söyledi. Yaralı şahin iyileştikten sonra doğal yaşama bırakılacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Deltada 300 dönüm yandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN