Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mavi Kelebekler için Adana'da anıt dikildi

Giriş Tarihi: 24.2.2014
Adana Büyükşehir Belediyesi, 1995'te Yugaslavya iç savaşı sırasında Sırpların Srebrenitsa katliamında öldürdüğü ve toplu mezarlarının yerleri, mezarların etrafında yaşayan 'mavi kelebekler' sayesinde belirlenebilen 8 bin 372 Boşnak için anıt yaptırdı. 'Srebrenitsa Soykırım Anıtı', Adana'nın en büyük yeşil alanı olan Merkez Park'ta törenle açıldı. Törene Bosna-Hersek Ankara Büyükelçisi Damir Canko da katıldı.

ASIRLIK ÇINARIN ALTINDA

Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, anıtın yapılması için Adana Balkan-Boşnak Türkleri Kültür ve Dostluk Derneği'nin kendilerine öneride bulunduğunu söyledi. Aldırmaz, "Soykırımı hiçbir zaman unutmayacağımızı göstermek için anıtı 100 yıllık çınarın altına ve yola yakın bir yere yaptırdık. Anıtı ve üzerindeki mavi kelebekleri görenler yaşananları hatırlayacaktır. Sevginin, saygının, birliğin anıtı olacak" dedi.

DUYARLILIĞI GÖRÜYORUZ

Aldırmaz'ın, anıtın minyatür kopyasını hediye ettiği Bosna-Hersek Ankara Büyükelçisi Damir Cankoda "Bugün soykırımla ilgili duyarlılık ve dostluk mesajına şahit oluyoruz. Aramızdaki ilişkileri güçlendirmek için daha iyi işler yapacağız" diye konuştu. Soykırımla ilgili fotoğraf sergisinin de düzenlendiği açılışa Adana Vali Yardımcısı Cengiz Horozoğlu ile Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan da katıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mavi Kelebekler için Adana'da anıt dikildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN