Türkiye'nin en iyi haber sitesi

500 bin liralık koleksiyonu var

Şanlıurfa'da yaşayan emekli bankacı Mehmet Uçar'ın tespih, yüzük ve saat koleksiyonunun değeri 500 bin lirayı buluyor

Giriş Tarihi: 25.2.2014
Bir bankadan emekli olan ve Şanlıurfa'da yaşayan 67 yaşındaki Mehmet Uçar'ın koleksiyonu görenleri şaşırtırken, biriktirdiklerinin değeri dudak uçuklatıyor. Tam 45 yılda 3 bin tespih, bin yüzük ve 400 saat biriktiren Uçar, koleksiyonundaki eşyaların toplam değerinin 500 bin lirayı bulduğunu belirtiyor. 22 torun sahibi olan Mehmet Uçar, "Ölüm herkesin kapısını çalacak. Ben çocuklarıma miras olarak tespihlerimi bırakıyorum. İnşallah onlar da koleksiyonumu devam ettirirler" dedi.

HER BİRİ AYRI GÜZEL

Koleksiyona 16 yaşında başlayan Mehmet Uçar'ın elinde şu anda Osmanlı İmparatorluğu dönemine ait Osmanlı sıkması ile katalin, ateşi, damla, kehribar, caretta caretta kaplumbağası ve gergedan boynuzundan yapılmış 100 yıllık tespihler bulunuyor. Uçar, 45 yıldır Türkiye´nin birçok il ve ilçesinden topladığı değerli tespihler ile yüzük ve saatleri evinde özel odada sergiliyor. Müzeye dönen odaya girenler, gördükleri manzara karşısında hayranlıklarını gizleyemiyor. Özellikle tespihe olan ilgisinin bölgede bilindiğini anlatan Uçar, "Antikacı arkadaşlarım, köylülere 'Bir bankacı var, sürekli boncuk alıyor, tespih alıyor' diyorlardı. Köylüler de ellerindekileri getirip bana satıyorlardı. Bu şekilde koleksiyonumu genişlettim" dedi. Merhum işadamı Sakıp Sabancı'nın vefatından 6 ay önce kendisinden 300 tespih satın almak istediğini ancak satmadığını anlatan Mehmet Uçar, şimdi pişman olduğunu söyledi. Uçar, "Keşke vermiş olsaydım. Hiç olmasa rahmetlinin merakını kırmamış olurdum" diye konuştu.

TABANCASIYLA BEKLİYOR
Mehmet Uçar, hırsızların koleksiyonunu çalmasından korktuğu için gecelerdi gözüne uyku girmediğini söyledi. Uçar, "Gece tespihlerin bulunduğu odada yatıyorum. Ruhsatlı tabancamı da yanımdan ayırmıyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
500 bin liralık koleksiyonu var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN