Sulama kanalları elektrik üretecek

Adana'da görev yapan sınıf öğretmeni Mehmet Emin Özgen, sulama kanallarından elektrik üretecek proje geliştirip patentini aldı. Özgen'in tasarımı, en fazla 6 ayda kendini amorti ediyor

Giriş Tarihi: 25.2.2014
Makine teknik öğretmeni olan ancak Adana'da sınıf öğretmeni olarak görev yapan Mehmet Emin Özgen, 4 yıl önce başladığı 'sulama kanallarından elektrik enerjisi üretme' projesini, prototip aşamasına getirdi. Özgen'in bilgisayar üzerinde tasarladığı ve patentini aldığı sistemde her bir üniteden 1,5 - 2 MW enerji elde edilebiliyor. Kanallar üzerine 30-50 metre aralıklarla konulabilen, suyun seviyesine göre otomatik olarak yükselip alçalabilen sistem, inşaat maliyeti ve yer gereksinimi olmadığı için kendisini 3 ile 6 ay arasında amorti ediyor.

EKONOMİK YATIRIM

Adana İş Geliştirme Merkezi'nde (İŞGEM) 4 kişilik ekibiyle birlikte çalışan Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Mezunu Mehmet Emin Özgen, sistemin mantığının, akan suyun yüzeyindeki çarklar ve bunlara bağlı dinamolardan elektrik üretilmesi olduğunu söyledi. Sistemin en büyük avantajının, araziye ve bina inşaatına gerek duyulmaması olduğunu belirten Özgen, "Çevreye zarar vermeden kurulan bu sistem, diğer yandan çok ekonomik olacak. Her bir platform 20-30 bin liraya mal edilecek. Böylece en fazla 6 ay içinde kendini amorti edecek" dedi. Patentini aldığı sistemin prototipini yapmak için de KOSGEB'e başvurduğunu ve 240 bin liralık hibe desteği kazandığını belirten Mehmet Emin Özgen, üretim atölyesinin birkaç hafta içinde çalışmaya başlayacağını söyledi. Sulama kanalları üzerinde sistemi kurup elektrik üreterek satmak ve enerji firmalarına sistemi satmak gibi iki alternatifi bulunduğunu belirten Özgen, "Enerji üretip satmak finans açısından benim kolayca yapabileceğim bir şey değil. O nedenle enerji firmalarının bu işe yatırım yapması gerekiyor" diye konuştu. Özgen, geçen yıl TÜBİTAK yöneticilerinin projeye ilgi gösterdiğini ve kendisini İstanbul'da düzenlenen İnovasyon Fuarı'na davet ettiklerini söyledi.

TÜRKİYE'NİN POTANSİYELİ VAR
Mehmet Emin Özgen, sadece Adana'da 4 büyük sulama kanalı bulunduğunu, bunların her birinin uzunluğunun 50-60 kilometre olduğunu belirtti. Bunun da Adana'daki kanallar üzerine 50 metre aralıklarla en az 4 bin enerji platformu kurulabilmesi anlamına geldiğini kaydeden Özgen, benzer şekilde GAP ve Ege'de elektrik enerjisi potansiyelinin yüksek olduğunu söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sulama kanalları elektrik üretecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN