Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yağmur bölgeye bereket getirdi

Tüm yurtta etkisini gösteren sağanak yağışlardan bölgemiz de nasibini aldı. Özellikle tarımla uğraşan kesim yağan yağmurla rahat bir nefes aldı

Uzun süredir kuraklık kıskacında yaşayan Mersin-Adana-Gaziantep bölgesi, son günlerde yağan yağmurlarla nefes aldı. Yağışsız geçen kış ayları ve yaza ilişkin kuraklık korkusu yağmurun gelmesiyle azaldı. Özellikle çiftçiyi sevindiren yağmura hazırlıksız yakalanan vatandaşlar ise zor anlar yaşadı. Yağmurdan korunmak isteyenler buldukları sundurmaların altına girerek yağmurun etkisini kaybetmesini bekledi.

ADANA'YA 54,3 KİLOGRAM
Meteoroloji verilerine göre kasım ayı yağış ortalaması uzun yıllar metrekareye 78,1 kilogram olan Adana'ya geçtiğimiz kasım ayında sadece 6,1 kilogram yağış düşmüştü. Aralık ayında ise Adana, uzun yıllar ortalaması olan metrekareye 131,8 kilogramın çok altında, 21,5 kilogram yağış alabilmişti. Ocak ayında da neredeyse yağmur yüzü görmeyen Adana'da özellikle hububat, kışlık sebze ve narenciye üreticileri kuraklık yüzünden büyük sıkıntıya düşmüştü. Kuraklığın kavurduğu Adana'ya 24 Şubat'ta metrekareye 8 kilogram, 25 Şubat'ta ise 46,3 kilogram yağmur yağdı. Meteoroloji yetkilileri hafta sonuna kadar kısa süreli de olsa yağış olasılığı bulunduğunu söyledi. Gaziantep'te de son günlerde yağan yağmurlar özellikle çiftçilere nefes aldırdı. Gaziantep'e 24-25 Şubat tarihlerinde metrekareye toplam 13 kilogram yağış düştü. Sabah Güney geçtiğimiz haftalarda Gaziantep'in yağış beklediğini duyurmuştu. Sabah Güney'in haberinde DSİ Bölge Müdürü Mevlüt Aydın "Karamsar değiliz. Ocak ayının son günlerinde ilimizi sevindirici miktarda yağış oldu. Şubat mart ve nisan ayında gerçekleşecek yağışlarla bu noksanlığı giderileceğini ümit ediyoruz" demişti. Öte yandan bölgede Mersin'e de 24-25 Şubat tarihlerinde metrekareye toplam 9,6 kilogram yağmur yağdı.

SU BASKINI TARİHE KARIŞTI
Adana'da, geçmişte her yağmurda göle dönen demiryolu köprüsünün altında bu kez sorun yaşanmadı. Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, geçmişte her yağmur yağdığında trafiğin kilitlendiği Valilik civarındaki demiryolu köprü bu kez sorun çıkarmayınca gazetecilerle bir araya geldi. Aldırmaz "Yaptığımız alt yapı çalışmalarıyla buradaki sorunu çözeceğimize söz vermiştik. Sözümüzü tuttuk" dedi. Zihni Aldırmaz, 17 mahallenin su baskını sorununu çözen proje için 15 milyon lira harcandığını açıkladı. Aldırmaz'ın tren köprüsü altında gazetecilerle sohbet toplantısına ASKİ Genel Müdürü Abdulkadir Küreksiz de katıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yağmur bölgeye bereket getirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN