Türkiye-Tunus ticareti 5 milyar dolara çıkmalı

Giriş Tarihi: 28.2.2014
Tunus'un Türkiye Büyükelçisi Muhammed Salah Tekaya, işbirliği ve yatırım fırsatlarını araştırmak için geldiği Adana'da Ticaret Odası'nda (ATO) ülkesi hakkında bilgi verdi. Tekaya, Türkiye ve Tunus arasındaki yıllık ticari ilişkinin 1 milyar dolar düzeyinde olduğunu, bunun kısa vadede 5 milyar dolara çıkarılması gerektiğini söyledi.

27 KARDEŞ ŞEHİR ANLAŞMASI
İki ülke hükümetlerinin, yakın geçmişte Yüksek Stratejik İşbirliği Konseyi'ni oluşturduğunu belirten Büyükelçi Tekaya, "İlk toplantı 2013'te Tunus'ta yapıldı. Bu konseyin başkanlığını, Türkiye ve Tunus'un başbakanları yürütüyor. Türkiye ile Tunus arasında birçok sektör ve alanlarda karşılıklı işbirliği protokolleri imzalandı. Aynı şekilde yerel yönetimlerin işbirliği için, Tunus ve Türkiye'den 27'şer kent arasında kardeş şehir anlaşması yapıldı" dedi.

İSTENEN DÜZEYDE DEĞİL
İlişkilerin ivme kazandığı bu dönemde özellikle ticari işbirliklerinin ortaya konması gerektiğini vurgulayan Tekaya, "Tunus ve Türkiye olarak yapmak istediğimiz, ticaret hacminin 5 milyar dolara çıkarılması" diye konuştu. ATO Başkanı Atila Menevşe de Adana'da Tunuslu girişimcilerin yaptığı yatırım bulunmadığına dikkat çekerek karşılıklı işbirliğinin gelişmesi gerektiğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye-Tunus ticareti 5 milyar dolara çıkmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN