Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yazık bu insanlara

Adana-Mersin tren yolculukları sıkıntılı geçiyor. Çoğu zaman yolcular ya ayakta kalıyor ya da yolculuklarını merdivenlerde oturarak tamamlıyor

Giriş Tarihi: 28.2.2014
Adana-Mersin ulaşımında treni tercih edenlerin yolculuğu, vagon ve sefer sayısı yetersizliği nedeniyle sıkıntılı geçiyor. Özellikle sabah ve akşam saatleri ile hafta sonları koltuklar yetmediği için yüzlerce kişi tehlikeli olmasına rağmen ya ayakta ya da yere oturarak yolculuk yapmak zorunda kalıyor. Yoğun saatlerde, kalabalık trenleriyle ünlü Hindistan'ı aratmayacak görüntüler yaşanıyor. 2012 verilerine göre yılda yaklaşık 5,5 milyon kişinin kullandığı Adana- Mersin trenlerindeki bir başka sorun ise son zamanlarda gecikmelerin yaşanması.

ÇEKİLMEZ HALE GELDİ

Komşu olan Adana ile Mersin arasında her gün karşılıklı olarak hafta içi 30, hafta sonu 28 sefer düzenleniyor. Adana-Mersin bileti normal 6, indirimli 4,75 lira olarak alınırken, aylık sınırsız yolculuklar 120 liraya yapılabiliyor. Tren yolculuklarını, ekonomik, güvenli ve istasyonların kent merkezinde olması nedeniyle günde 15 bin kişi tercih ediyor. Yolcuların büyük bölümünü, her gün okul ya da iş için şehir değişikliği yapanlar oluşturuyor. Son yıllarda devreye giren konforlu trenler de Adana-Mersin arasında demiryolunu tercih edenlerin sayısını artırıyor. Ancak vagon ve sefer sayılarındaki problem, Adana-Mersin hattını çekilmez hale getiriyor.

YOLCULAR YERLERDE

Adana-Mersin tren yolculuklarının en büyük sıkıntısı, özellikle hafta sonları ile akşam ve sabah saatlerindeki yoğunluğa trenlerin yanıt verememesi. Bu saatlerde trene binenlerin yüzlercesi ayakta yolculuk etmek zorunda kalıyor. Kalabalık saatlerde kimi yolcular, tehlikeli olduğu halde merdiven basamaklarına ya da yere oturmak zorunda kalıyor. Yolcular ani yavaşlamalar ve sarsıntılarda düşme tehlikesi geçiriyor. Bir başka sorun ise ciddi gecikmeler yaşanması. Gecikmeler, yolcuların işyerine ya da okuluna zamanında ulaşamamasına neden oluyor.

GELENLER DE YETMİYOR
TCDD Adana Bölge Müdürü Mustafa Çopur ise yaklaşık 1,5 ayda bir yeni trenler geldiğini ve hemen servise konulduğunu kaydederek, Çopur, "DMU tren seti dediğimiz lüks trenler önce 2'şer vagonluydu. Artık 4'er vagonlu geliyor. Yeni trenler geldikçe kapasite sorunu aşılacaktır. Gecikmelerin nedeni ise Adana-Mersin hattının güney raylarındaki bakım çalışmalarıydı. Bu hafta sonu bakım bitiyor" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yazık bu insanlara
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN