Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hatay tarım üssü oluyor

Tarım ve Kırsal Kalkınma Stratejik Planı doğrultusunda üreticiler modern üretim teknolojilerini kullanarak gelirini 3-4 kat artırdı

Giriş Tarihi: 1.3.2014
Hatay'da tarım alanlarının geniş yer tutmasına rağmen istenilen verimin alınamaması ve ürünlerin ihraç edilememesi gibi nedenler, başta Hatay Valiliği olmak üzere birçok kurumu harekete geçirdi. 2009 yılında Hatay Valisi Celalettin Lekesiz'in öncülüğünde, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü bölge bölge Hatay'daki tarım alanlarının özelliklerini belirledi. Çiftçiler, modern sistemle üretim yapmaya başladı.

DOĞAKA DESTEK VERDİ

Yaklaşık olarak iki yıl boyunca karış karış, her tarım alanının özelliği ve hangi ürünlerin o bölgede daha verimli yetişeceği belirlenerek 2011 yılında Hatay İli Tarım ve Kırsal Kalkınma Stratejik Planı oluşturuldu. Bu plana Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı da destek verdi. Bu çalışmalardan sonra Hatay'da 2011 yılı itibariyle girişimci çiftçiler, bölgelerinde en iyi verimin alınacağı belirtilen ürünleri, yeni sistemle üretmeye başladı. Bu çalışma ilk meyvelerini de vermeye başladı. Hatay genelinde yeni sisteme geçen ve bu siteme ayak uyduran yaklaşık 900 çiftçi, yeni sistemle birlikte elde ettikleri geliri 3-4 kat artırmaya başladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hatay tarım üssü oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN