Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocuğunuz giderse yatırım yapmazsınız

Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hüseyin Çelik, Adanalıların çocuklarını kentte tutamadığında, yatırım motivasyonunu da kaybettiğini dile getirdi

Giriş Tarihi: 3.3.2014
Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Ramazanoğlu Konağı Kültür Merkezi'nde düzenlenen cumartesi konferanslarının konuğu bu kez Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hüseyin Çelik oldu. Konferansı Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, akademisyenler, bürokratlar, siyasetçiler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri izledi. Daha önce Acıbadem Adana Hastanesi Direktörlüğü ve Sağlık Turizmi Derneği Başkanlığı yaptığı kentle bağını hiç koparmayan Çelik konuşmasında gençlerin Adana'da kalmak istememesi konusuna değinirken "Çocuğunuzu Adana'da tutamazsanız, yatırım da yapmazsınız" dedi.

YANLIŞ KARŞILAŞTIRMA
Çelik şöyle konuştu: "Çocuğunuzu burada tutabilirseniz, onun geleceği için yatırım yapma motivasyonunuz olur. Bu yüzden Adana'yı, gençlerin yaşamayı tercih ettiği gençlerle eşleştirebilirseniz, onlar da o kadar memleketlerinde kalmak isterler. Başka şehirlere gitmek istemezler. Nitelikli gençlerimizi kentte tutmak, kalkınmak istiyorsak, Adana'yı İstanbullaştırmalıyız. Adana, Kayseri ve Gaziantep'le karşılaştırılıyor ama bu yanlış. Çünkü Kayseri ve Adana'da egemen kültürler var. Adana'da ise homojen bir yapı var. Adana'nın karşılaştırılabileceği yer İstanbul'dur.

"ADANA DİASPORASI KURALIM "
Adanalılık" bilincinin üzerinde de duran Hüseyin Çelik, mutlaka Adana diasporası kurulması gerektiğini söyledi. Çelik, bu diasporanın gençler, bürokratlar ve iş dünyası başlıkları altında Adana için çalışarak gelişme yolunda büyük katkı koyabileceğini vurguladı. Çelik, "Adana'da doyanlar" ve "Adana'da doğanlar" yaklaşımıyla da bir değerlendirme yaptı. Çelik, "Adana'da doyanlar, her şeyini sıfırlamış olarak gelmiş oluyor. Göçmen yaklaşımıyla çok daha çalışkan ve üretken oluyorlar. Adana'da doğanların da en az doyanlar kadar çalışması lazım" diye konutu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuğunuz giderse yatırım yapmazsınız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN