Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yanlış yapan hesabını verir

Giriş Tarihi: 4.3.2014

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, Büyükşehir Belediyesi'nde seçime kısa süre kala yüksek ücretle, sınavsız personel alımı iddiaları için "Yanlış yapan hesap verir" dedi

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, katıldığı bir televizyon programında önemli açıklamalarda bulunarak, Büyükşehir Belediyesi'nin kamu kaynaklarını yerinde kullanmadığı ve yağma Hasan'ın böreği gibi davranma şeklinin kamuda kabul edilemeyeceğinin altını çizdi. Coş, "Yanlış yapan er ya da geç hesabını verir" dedi.

GİDERAYAK İHALE OLMAZ

Kamu kurumlarında giderayak ihale yapılmasını doğru bulmadığını ifade eden Vali Hüseyin Avni Coş, Büyükşehir Belediyesi'nin asgari ücretin yüzde 390 fazlasını bulan orandaki artışla belediyeye personel alımının yanlış bir uygulama olduğunu belirtti. Vali Coş, "Bir özel sektör kuruluşunda böyle bir durum olur muydu?" diyerek yapılan işin yanlışlığına dikkat çekti.

ETİK VE AHLAKİ DEĞİL

Vali Coş şöyle devam etti: "Kamunun kaynaklarını 'yağma Hasan böreği' anlayışında dağıtmak, çarçur etmek, ahbap çavuş ilişkisiyle birtakım kişilere peşkeş çekmeye çalışmak doğru ve haklı bir yaklaşım olamaz. Bunların bir takım hukuki sorumlulukları da söz konusudur. Önceden belirlenmiş bazı kişilere, bazı adamlara iş bulmak amacıyla yapılan bir çalışma varsa şayet bu en azından etik ve hukuki değildir." Yüksek ücretlerle işe alınacak kişilerin sınavla alınmadığını belirten Coş, "Sübjektif yöntemlerle seçildiğini tahmin ediyoruz. O zaman zaten gerçekte sınavla girecek olsa KPSS'de yüz binlerce benzer nitelikteki personel arasından bilgisiyle temayüz etmiş personel arasından nitelikli olanlar alınmış olur. Bu yapılmayıp da bir takım şirketler üzerinden yüksek ücretli elemanlar alınmaya kalkışılıyorsa buna karşı hak, adalet, kamu yararı çerçevesi içerisinde sorgulamak lazım" dedi.

YÜZ BİNLERİ ÜZER

Vali Hüseyin Avni Coş, bu tür işe almaların belki birkaç yüz kişiyi sevindireceğini ama yüz binlerce insanı üzeceğini kaydetti. Coş, "İşsiz olan, o pozisyonlara alınan kişilerle aynı özellikleri taşıyan ama işe alınmayan kişiler hayal kırıklığına uğrar. Sosyal ve siyasi huzursuzluk yaşanır. Seçim sürecinde siyasetçi arkadaşlar, bu tür yaklaşımların vatandaşlar arasında adalet duygusunu incitecek sonuçlara yol açacağını iyi hesaplamalı" diye konuştu.

KAMUOYU UNUTMAZ

Somut bilgiler ve şikayet olursa soruşturma açılabileceğini kaydeden Coş şöyle devam etti: "Şu anda elimde detaylı bilgiler yok. Bunlar gerçekten acil bir iş için önemli bir hizmet için mi alınıyor yoksa yangından mal kaçırırcasına eşe dosta ikramiye kabilinde mi yapılıyor, bunlar araştırılıp çıkacak sonuca göre yasal gereği takdir ve ifa edilir. Bu tür yaklaşımlar, bu tür çabalar aslında yapan kişileri de kamuoyunun vicdanında mahkûm eden ve haklılığı tartışılan talihsiz uygulamalar olarak kamuoyunun hafızasında kalıcı bir şekilde yer edinir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yanlış yapan hesabını verir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN