Kuma gelin Yeter muhtar adayı oldu

Giriş Tarihi: 5.3.2014

Gaziantep'in Oğuzeli ilçesine bağlı Çatalsu köyünde, aynı erkeğin 3'üncü eşi olan kadın muhtarlık için yarışıyor

Gaziantep köylerinde ilk kez bir kadın muhtarlık için seçim yarışına girdi. Aynı erkeğin 3 eşinden biri olan 38 yaşındaki Yeter Kurt, köyün kadınlarının desteğini de alarak adaylığını koydu. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nün seracılık projesine katılan, tarımla ilgili çeşitli çalışmalarda yer alan, 4 çocuk annesi Kurt, tarım projelerini desteklemeyen mevcut muhtara inat aday olduğunu söyledi.

DAHA GÜZELİNİ YAPACAĞIZ

Kurt, "Proje 9 ilçeden birer köyü kapsıyor. Oğuzeli'nde ise bizim köyümüz seçildi. Biz de yapabileceklerimizi ortaya koyduk. Çalışmalarımız ürün yetiştiriciliğinden, hasadına ve gıda fuarlarına kadar uzandı. Yalnız projeye mevcut muhtar ilgisiz kalınca diğer kadınlar da bundan etkilendi. Bu nedenle muhtarın da bir kadın olması gerektiğine inanarak daha güzel şeyler yapabileceğiz" dedi.

PROJELERİ VAR

Köyde kendisinden başka 3 aday daha olduğunu söyleyen Kurt, "Kadın adayların beni desteklemesi yeterli. İnatla buradayım. 30 Mart seçimlerinin ardından muhtar olarak göreve başlarsam, öncelikle tarım projeleri üretecek sonra da köye giriş yapılan köprünün yenilenmesi, taziye evi, çocuk parkı ve muhtarlık binası yapılması için çalışmalar yürüteceğim" diye konuştu.

KADINLAR BAŞA GEÇMELİ
Çatalsu Köyü kadınları da köye sonradan gelen bir kadının bu girişimleri ile kendilerinin de cesaretlendiğini belirterek, köye kadın eli değmesi gerektiğini savundular. Kurt'un 3'üncü eşi olduğu Ahmet Şahbudak ise köy kadınlarının daha ileriye gitmeleri gerektiğini söyleyerek, "Kadınlara artık özerklik hakkı verilmeli, başa geçmeli. Eğer bir yerde kadın yok ise erkek yarım kalmıştır demektir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kuma gelin Yeter muhtar adayı oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN