Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Silifkeli çilek üreticisi umutlu

Mersin'in Silifke ilçesinde çilek üreticileri, yüksek rekolte ve kaliteli ürün sayesinde bu sezon da ihracattan ve fiyattan umutlu

Giriş Tarihi: 5.3.2014
Yaz aylarının vazgeçilmez meyvesi olan çileğin önemli üretim merkezlerinden birisi olan Silifke'de üreticiler, yüksek rekolte ve kaliteli ürün sayesinde artması beklenen ihracat nedeniyle sezona umutlu bakıyor. Ziraat Odası Başkanı Mahire Can, kokusu ve lezzetiyle reçelden, kozmetik sektörüne kadar geniş bir alanda kullanılan çileğin, geçtiğimiz yıl ilçede 20 bin dönüm alanda ekilerek, 80 bin ton üretiminin yapıldığını söyledi. Can, rekoltenin 20 bin tonunun Moldova, Ukrayna, Romanya, Rusya, Polonya, Macaristan, Irak ve İran'a ihraç edildiğini belirtti.

YÜZDE 40'I İHRACATA
Yeni sezon hasat çalışmalarının sürdüğüne işaret eden Can, "Hasat şu an için örtü altında sürüyor. Ama önümüzdeki ay ortalarında açıktaki ürünler de hasat edilmeye başlanacak. Hasat edilen ürünlere baktığımız zaman çileğimizin bu yıl daha kaliteli olacağını düşünüyoruz. Çünkü son bir kaç yıldır sürdürülen bilimsel çalışmalar yavaş yavaş sonuç vermeye başlıyor. Bu yıl geçen yıldan daha fazla rekolte beklerken, üretimimizin yüzde 40'a yakınını ihracatta değerlendirmeyi hedefliyoruz" dedi.

ALTIN DÖNEMİ YAŞAYACAĞIZ

Bugünlerde çileğin 4 lira fiyatla bahçedeyken alıcı bulduğuna dikkati çeken Can, üreticilerin memnun olduğunu, ürünün bu fiyatlardan sezon sonuna kadar alıcı bulması halinde üreticinin altın dönemini yaşayacağını kaydetti. Silifke çileğinin aroması ve lezzetiyle dikkatleri çektiğini dile getiren Başkan Can, "Bizim ürünlerimizin namı artık Türkiye sınırlarını aştı. Artık ihracat yaptığımız birçok ülkede Silifke çileğinin çok önemli bir marka değeri var. Bu yüzden marka değerimizin artık cebe katkı sağlayacağı bir döneme giriyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Silifkeli çilek üreticisi umutlu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN