Aytaç Durak'tan arsa satışına tepki

Giriş Tarihi: 8.3.2014

Yeni Adana İmar İnşaat A.Ş., toplam 15 milyon lira değerindeki 4 arsayı satışa çıkardı, Aytaç Durak seçime sayılı günler kala yapılan işleme tepki gösterdi

Görevden alınan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, Başkan Vekili Zihni Aldırmaz'ın, belediyeye ve Yeni Adana İmar İnşaat A.Ş.'ye ait, 15 milyon lira değerindeki 4 arsayı seçime sayılı günler kala satışa çıkardığını belirterek tepki gösterdi. Durak, toplam 65 bin metrekareyi bulan arsalardan birinin 41 bin 380 metrekarelik AVM yeri olduğunu söyledi. Aytaç Durak, 'sözüm ona benim vekilim olarak görev yapan' ifadesini kullandığı Zihni Aldırmaz'ın, kaldırım, bordür, özellikle kişisel tanıtım için afiş ve reklam harcamalarıyla Büyükşehir Belediyesi'ni 200 milyon liraya yakın borçlandırdığını da iddia etti.

12 MART'TA SATILACAK

Aytaç Durak, yaptığı açıklamada "Büyükşehir Belediyesi'ne ve Yeni Adana İmar İnşaat A.Ş.'ye yıllardır kazandırdığım arsalar tek tek satıldı. Son olarak da seçime 17 gün kala, takriben 15 milyon lira değerindeki 65 bin metrekare arsaların satışı 12.03.2014 tarihinde saat 13:30'da gerçekleştirilecektir" dedi. Durak şöyle devam etti: "Sözümona benim vekilim olarak görev yapan Zihni Aldırmaz, kaldırım, bordür, özellikle kişisel tanıtım için afiş ve reklam harcamalarıyla Büyükşehir Belediyesi'ni 200 milyon (200 trilyon) liraya yakın borçlandırmıştır. Böylece, gelecek yönetimin gelirlerini ipotek etmiştir. Bu yetmiyor gibi, bir adedi 41 bin 380 metrekarelik, imarda AVM yeri olmak üzere 65 bin metrekarelik imarlı arsaları bir hafta içerisinde satışa sunmuştur. Ne acıdır ki satış kararlarını MHP, AKP ve CHP gruplarının desteğiyle gerçekleştirmektedir. Daha da acı olan, bu 3 partinin il ve ilçe yöneticilerinden de destek görmektedir."

SATIŞ ENGELLENMELİ

Seçim arifesinde yapılan bu satışın etik olmadığını, işlemin seçilecek yeni yönetime bırakılması gerektiğini kaydeden Aytaç Durak, tüm siyasi parti yöneticileri başta olmak üzere, Pazartesi günü toplanacak Büyükşehir Belediye Meclisi'nin duyarlı davranarak satışı engellenmesi gerektiğini söyledi. Bu arada, Yeni Adana İmar İnşaat A.Ş. Genel Müdürlüğü'nün satış duyurusunda, bahse konu 4 arsanın Karahan köyü bölgesi ve Yüreğir'de olduğu belirtildi. Duyuruya göre satış, kapalı zarf teklif alma ve açık artırma usulü yapılacak.

'BİR METREKARE BİLE SATMADIK'
Adana Büyükşehir Belediyesi ise yaptığı açıklamada, Başkan Vekili Zihni Aldırmaz'ın görev yaptığı 3,5 yıl içinde meclis kararıyla 1 metrekare bile arsa satmadığı belirtildi. Açıklamada "Büyükşehir Belediyesi, Zihni Aldırmaz'ın göreve geldiği 17 Haziran 2010 tarihinden günümüze kadar meclis kararıyla hiç arsa satışı yapmamıştır. Buna karşılık belediyemize 526 bin metrekare arsa kazandırılmıştır" denildi. Durak'ın, borçlanarak tanıtım yapıldığı iddiaları için ise "Bu iddia gerçek dışıdır. Bu işin böyle olmadığını çok iyi bilmesi gerekenlerin kamuoyunu yanlış bilgilendirmesi doğru bir yaklaşım değildir" ifadesi kullanıldı. Açıklamada, 12 Mart'ta yapılacak 4 arsanın satışına ise değinilmedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aytaç Durak'tan arsa satışına tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN