Melih Abi: Kadınlar Günü kutlamak mültecilerin aklında bile yok

Giriş Tarihi: 10.3.2014
Türkiye'deki konteyner ve çadır kentlerde barınan Suriye kadınlar, kendilerine sunulan imkanlarla yaşama tutunmaya çalışırken, tüm dünyada kutlanan 8 Mart Kadınlar Günü'nü akıllarına bile getiremiyor. Gaziantep'in Nizip ilçesindeki konteyner kentte yaşayan Suriyeli kadınlar da diğer bölgelerdeki mülteci kadınlar gibi yemek, bulaşık, temizlik, çamaşır gibi işlerin yanında dikiş, nakış ve kuaförlük kursları ile resim gibi sosyal aktivitelerle moral bulmaya çalışıyor. Suriyeli kadınlardan Fitan Muhammed Ali, Suriye Devlet Başkanı Hafız Esed'e "Bize her şeyi unutturdun, bize kadınlığımızı unutturdun" diyerek yaşadıklarını özetliyor.

TÜRKİYE'YE BORÇLUYUZ
Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin çoğunluğunu kadın ve çocuklar oluşturuyor. Türkiye'nin değişik kentlerinde AFAD tarafından kurulan çadır ve konteyner kentlere yerleştirilen Suriyeliler, hayatlarını sürdürmeye çalışıyor. Bir gün ülkelerine dönmenin umudunu yaşayan özellikle Suriyeli kadınlar, '8 Mart Kadınlar Günü'nden uzakta günlük yaşamın içinde kendilerine sunulan imkanlarla acılarını unutmak için çabalıyor. Tek temennileri ülkelerindeki iç savaşın bitmesi olan kadınlar, kapılarını açan ve her yönden kendilerini yalnız bırakmayan Türkiye'ye çok şey borçlu olduklarını ifade ediyor.

ÜLKELERİNİ ÖZLÜYORLAR

Suriyeli Namat Dayip, ülkelerindeki yaşamı özlediklerini belirterek, vatanlarından uzak kalmanın getirdiği bazı sıkıntılar yaşadıklarını söyledi. Fitan Muhammed Ali de ülkelerindeki iç savaşın bir an önce bitmesini temenni ederek, ülkesinin gözünde tüttüğünü söyledi. Yaşadıklarının '8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü unutturduğunu ifade eden Muhammed Ali, "Bize her şeyi unutturdun, bize kadınlığımızı unutturdun Esed" diye tepki gösterdi. Zek Bakkur ise Suriye'de yaşanan savaştan dolayı akrabalarını kaybettiğini, kardeşinin de bölgede vurulduğunu ifade ederek, tedavisi için Türkiye'ye getirmek istediğini aktardı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Melih Abi: Kadınlar Günü kutlamak mültecilerin aklında bile yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN