Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şampiyonlara görkemli tören

Adana'da 2013'e ilişkin Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisi rekortmenleri, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in de katıldığı bir törenle ödüllerini aldı

Giriş Tarihi: 10.3.2014
Adana'da 2013'e ilişkin tahakkuk eden Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisi'nde rekortmenler listesine giren firma ve şahıslara törenle ödül verildi. Adana'nın 2013 kurumlar vergisi 1'incisi Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş. adına Dağıtım Direktörü Akın Şahin, 2'nci Amylum Nişasta Sanayi ve Ticaret A.Ş. adına Genel Müdürü İsmail Başaran'a, 3'üncü Adana Çimento Sanayi A.Ş. adına Kemal Doğansel'e, Gelir Vergisi'nde 1'inci Şekip Karakaya adına Ali Demir Akgünlü ve 2'ci olan Bülent Özler adına Ramazan Bacaksız'a ödülleri, Bakan Şimşek tarafından verildi. Gelir Vergisi 3'üncüsünün, adının açıklanmasını istemediği belirtildi.

CARİ AÇIK ENERJİDEN

Törende konuşan Bakan Şimşek, Türkiye'nin çok büyük bir cari açığının olduğunu vurguladı. Cari açığın çok önemli kısmının hammadde ve enerji ithalatından kaynaklandığını açıklayan Şimşek, "2012'de enerji ithalatına 60 milyar dolar ödedik. Geçen sene 56 milyar dolar ödedik. Bayağı büyük bir rakam" dedi. Bakan Şimşek, Türkiye'de, akaryakıt ürünleri üzerinde vergi yükü yüksek. 2002'de 100 liralık 95 oktan benzinin 70 lirası maliyeye gidiyordu, bugün ise 100 liranın 58 lirası bize geliyor. Çok yüksek" diye devam etti.

POPÜLİZM BİR HASTALIK

Seçim arifesinde herkesin meydanlara çıktığına değinen Şimşek, popülizmin bir hastalık ve tuzak olduğuna dikkat çekti. Bakan Şimşek, "Zaman zaman bu nüksediyor. Yine böyle bir dönemdeyiz. Şimdi yine herkes sahaya çıkıp, 'Biz mazotu şuraya indireceğiz' diyecek. Ama nasıl indireceksin? Hangi vergileri artırarak? Biz petrolde yüzde 92, doğalgazda yüzde 98 dışarıya bağlıyız. Fatura 55-60 milyar dolar. Siz ithal ettiğiniz bir ürünün fiyatını ucuzlatırsanız, tüketimi artar. Bütçe açığı, cari açık artar. İkiz açık verirsiniz. O ithalatı yapabilir misiniz? Ondan emin değilim. Çünkü bu işler güvene dayalı. Bu sene Türkiye'nin kısa vadeli dış borcu, cari açık, orta uzun vadeden kısa vadeye düşen kısmı 203 milyar dolar. Türkiye hiçbir ilave kaynak bulmazsa ve cari açık bu seviyelerde kalırsa en az 203 milyar dolar para bulması lazım" diye konuştu.
Şampiyonların ödül törenine Bakan Şimşek'in yanı sıra Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, AKP Adana Milletvekilleri Necdet Ünüvar ve Necati Çetinkaya, Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek, Vergi Dairesi Başkanvekili Recep Yavuz ile çok sayıda işadamı katıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şampiyonlara görkemli tören
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN