Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kenti cehenneme çeviren zihniyet

Adana ve Mersin'de yine sokağa çıkan provokatörler ortalığı savaş alanına çevirdi. Kaldırım taşları sökülüp polise atıldı, camlar kırıldı, binalar, ATM'ler tahrip edildi

İstanbul gezi olayları sırasında başına isabet eden gaz fişeğiyle yaralanıp komaya giren ve 269 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra can veren Berkin Elvan'ın ölümünü bahane eden provokatörler, önceki gece Adana ve Mersin'de cadde ve sokakları savaş alanına çevirdi. Adana'da AK Parti il Başkanlığı binasına yürümesine izin verilmeyen grup polise saldırdı. Kaldırım taşlarını söküp polise attı, bazı apartmanların damından saksıların da polis araçlarının üzerine atıldığı gözlendi. Mersin'deki gösterilerde olaylı geçti. 5 polis ile 3 sivil vatandaş yaralandı. 2 kentte toplam 58 kişi gözaltına alındı.

SAKSILAR HAVADA

Adana'da Atatürk Caddesi'nde toplanan yaklaşık bin kişilik gösterici grup AK Parti İl Binası'na yürümek üzere harekete geçti. Polis grubu uyararak dağılmasını istedi. Bir grup gösterici protesto eylemi hakkını kullandıklarını söylerken, yüzleri maskeli provokatörler, ortalığı kızıştırarak polise direndi. Bu andan itibaren ortalık savaş alanına döndü. Bir grup kaldırım taşlarını söküp polise atarken, ATM'leri tahrip etti, ağaçlara, çiçeklere zarar verdi. Polis göstericilere tazyikli su ve biber gazı ile karşılık verdi.

TAŞ VE KAYALARI ATTILAR

Mersin'de de tablo değişmedi. İşçi Partisi, SDP, Partizan, CHP, Halk Evleri gibi gruplar, Forum Alışveriş Merkezi önünde toplanarak İnönü Bulvarı üzerindeki Yenişehir AK Parti ilçe binasına yürümek istedi. Bina önünde önlem alan polis göstericileri uyardı. Ancak gözleri dönmüş göstericiler çöp konteynerlerini kullanarak barikat yaptı, taş ve kayaları polise attı. Gösterilen sırasında 5 polisle, TOMA aracının çarptığı Leyla Yılmaz ile Naz Kalsan hastaneye kaldırıldı. 43 kişi gözaltına alındı.

İSYAN ETTİ

Yaklaşık 5 saat süren eylemin ardından savaş alanına dönen Atatürk Caddesi dün sabah trafiğe kapandı. İşlerine gitmek için yola çıkan Adanalılar, temizlik çalışmaları yüzünden sıkışan trafikte deliye döndü. Göstericilere ateş püsküren Adanalılar ve temizlik işlerini yapan görevliler, "Bunlar vatan haini. Protesto hakkınızı kullanın ama kaldırımları neden söküyorsunuz, taşları neden atıyorsunuz, ağaçları, çiçekleri neden koparıyorsunuz. Zararı yine biz karşılayacağız" dediler.

BU NASIL GÖSTERİ?
Atatürk Caddesi'nde işyerleri bulunan vatandaşlar ise sabah geldiklerinde gözlerine inanamadılar. Birçok işyerinin camı kırılmış, park halindeki araçlar hasar görmüş ve kepenkler tekmelenmişti. Bunu yapanlara öfke kusan işyeri sahipleri, "Böyle gösteri eylem olmaz. 15 yaşındaki bir çocuğun ölümüne hepimiz üzülüyoruz. Ancak ölüm siyaseti yapanlar bir yere varamazlar. Türk halkı askerine, polisine saygılıdır. Türk polisi de vatandaşının can ve mal emniyeti için canını verir" dediler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kenti cehenneme çeviren zihniyet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN