Demokrasi olmazsa ekonomi de gelişmez

Giriş Tarihi: 14.3.2014

GAİB Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, Türkiye'de demokrasiye ve özgürlüklere sahip çıkılması ve hükümetin bu konuda desteklenmesi gerektiğini söyledi

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, Türkiye'nin 2023 ihracat hedeflerine ulaşmasının siyasi ve ekonomik istikrara bağlı olduğunu söyledi. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden 2014 yılının ilk iki ayı içerisinde gerçekleştirilen ihracat rakamlarını değerlendiren GAİB Başkanı Abdülkadir Çıkmaz, Ocak ve Şubat ayı dönemleri içerisinde bölgede 13,6'lık bir ihracat artışı yakalandığını ifade etti. Çıkmaz, "Bölge ülkelerinde yaşanan bazı olumsuzluklara rağmen yüzde 12-13'lük artışlar ileriye dönük beklentilerimizi arttırıyor. Ülkemizde siyasi veya ekonomik olumsuz bir hava yaşanmadığı takdirde 2023'te bizim birlik olarak 30 milyar dolar olan hedefimize ulaşacağımızı umut ediyorum" dedi.

KOMŞULARIMIZI GÖRÜYORUZ
İstikrarın ve demokrasinin tam olarak yerleşmediği komşu ülkelerde neler yaşandığının herkes tarafından bilindiğini ve görüldüğünü belirten Çıkmaz şöyle devam etti: "Bugün Irak ve Suriye'de tüm yer altı kaynakları ve petrol olmasına rağmen eksik demokrasiden dolayı insanlar özgürlüklerini tam olarak yaşayamıyor. Ben ticari hayatım boyunca hükümetlerde istikrar olduğu zaman kalkınmanın da aynı paralelde olduğunu gördüm. 1980 ihtilalinden sonra rahmetli Özal dönemini gördük. Türkiye'nin önünü açan önemli liderlerden biriydi. Ondan sonra parçalı hükümetler geldi yani koalisyon hükümetleri oluştu. Bu dönemlerde ekonomik açıdan istikrarsızlıklar yaşandı."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Demokrasi olmazsa ekonomi de gelişmez
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN