İhmal edilen diş bakımı başka hastalığa yol açar

Giriş Tarihi: 16.3.2014
Yapılan araştırmalar, çocuklarda görülen birçok kronik hastalığın ağız ve diş bakımındaki eksikliklerden kaynaklandığını ortaya koyuyor. Özellikle çocukluk çağında başlaması gereken diş bakımının geciktirilmesi, birçok hastalığa da davetiye çıkarıyor. Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti (Çocuk Dişleri Uzmanı) Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cem Doğan, çocukluk dönemindeki diş bakımıyla ilgili yaptığı açıklamada, çocuğun süt ve sürekli dişlerinin çok önemli olduğunu hatırlattı.

AİLELER MODEL OLMALI
Çocuklara diş fırçalama alışkanlığının ne zaman ve nasıl öğretilmesi gerektiği konusunda da bilgi veren Prof. Dr. Doğan, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması ise uzun zaman alan bir konudur. Bunun çocuk tarafından içselleştirilmesi ve benimsenmesi için en büyük görev, önce ebeveynlere düşmektedir. Çocuk mutlaka ebeveynlerini diş fırçalarken görmelidir. Ayrıca ebeveynler de, çocuklar dişlerini fırçalarken onların yanında bulunmalı ve en az 7-8 yaşlarına kadar çocuklarına diş fırçalama konusunda yardım etmelidirler." ÇÜRÜĞÜN

NEDENİ ŞEKER DEĞİL

Prof. Dr. Cem Doğan şöyle devam etti: "Çocuklar ve erişkinlerde oluşan diş çürüklerinin nedeni şekerli gıdalar değil, diş fırçalama ve diğer ağız bakım yöntemlerinin kullanılmasındaki eksikliktir. Burada asıl üzerinde durulması gereken konu, çocukların şeker ve şekerli gıdaları az veya çok almaları değildir. Önemli olan bu gıdaların alındıktan sonra ne yapılması gerektiğidir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhmal edilen diş bakımı başka hastalığa yol açar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN