Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarihi kalıntılarda restorasyon sürüyor

Vali Hüseyin Avni Coş, Ceyhan'daki Tumlu Kalesi ve Yılankale ile Yumurtalık'taki Süleyman Kulesi'nde restorasyon çalışmalarının başladığını söyledi

Giriş Tarihi: 16.3.2014
Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, Anavarza ve Feke kalelerinin ardından Ceyhan'daki Tumlu Kalesi ve Yılankale ile Yumurtalık'taki Süleyman Kulesi'nde restorasyonların başladığını söyledi. Coş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in direktifi ile Adana'da bulunan tarihi kalelerin restorasyonu için sağlanan ödenekle çalışmaların yürütüldüğünü kaydetti.

ÇABUK BİTECEK

Adana'nın tarihi ve kültürel zenginliklerinin layıkıyla değerlendirilmesi ve kültürel zenginliklerin korunması amacıyla kazı, bakım, onarım ve restorasyon çalışmalarında adeta seferberlik yaşandığına dikkat çeken Vali Coş, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca sağlanan ödenekler ile ilk çağlardan günümüze kadar birçok kavim ve devletlere yerleşim alanı olan Adana'da bulunan kalelerin restorasyon ve çevre düzenlemesi çalışmalarının en kısa sürede tamamlanacağını açıkladı.

ÖNEMLİ ZENGİNLİĞİMİZ

Vali Coş şöyle devam etti: "Uygun iklim, zengin bitki örtüsü ve bereketli topraklara sahip olmasının doğal bir sonucu olarak ilimiz, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Adana'da bulunan kaleler, önemli tarihsel zenginliklerimizdendir. Ceyhan ilçesinde bulunan Tumlu Kalesi ve Yılankale ile Yumurtalık ilçesinde olan Süleyman Kulesi'nde gerçekleştirilen çevre düzenlemesi ve restorasyonların ardından, Adana'nın sahip olduğu tarihsel zenginliklerin yaşatılması ve geleceğe aktarılması açısından son derece önemlidir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihi kalıntılarda restorasyon sürüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN