Türkiye'nin en iyi haber sitesi

YDÜ'nün araştırmaları düşünceyi güce dönüştürdü

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) – IBM İleri Araştırmalar Merkezi, düşünce gücüyle oyuncak aracı hareket ettirmeyi, ışıkları açıp kapatmayı başardı

Giriş Tarihi: 17.3.2014
Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) - İnovasyon ve Bilişim Teknolojileri Merkezi ve İleri Araştırmalar Merkezi Laboratuvarının çalışmaları basın toplantısıyla tanıtıldı. YDÜ İBM İleri Araştırmalar Merkezi Başkanı Ahmet Çağman'in yaptığı toplantıda EKG T-Shirt, MS hastalarını yürütmek, EEG tekerlekli sandalye ve akıllı hastane odası projeleri hakkında bilgi verildi. Toplantıda, düşünce gücü kullanılarak oyuncak aracın hareket ettirilmesi ve ışıkların açıp kapatılması uygulamalı olarak gösterildi.

KALP RİTiMLERİNİN KONTROLÜ

Ahmet Çağman, 17-20 Mart tarihlerinde Dubai'de düzenlenecek olan dünyanın en büyük teknoloji fuarı olan ArabLab'a davet edildiklerini, Ağustos ayında düzenlenecek olan Dünya Kupası'nda 10 robotik futbol takımından biri olmak istediklerini belirtti. Daha sonra Makine ve Dizayn Mühendisi Ersin Aytaç ise EKG T-shirt hakkında yaptığı konuşmada, geliştirilen bu projeyle 12 adet kumaş sensörle kişinin kalp ritimlerinin kontrol edilebildiğini, hastalığın daha az rahatsız ve daha uzun süreler boyunca takip edilebilmesinin mümkün olabileceğini aktardı.

16 SENSÖRLÜ SANDALYE

Ardından Sistem ve Ağ Yöneticisi Şenol Korkmaz ise, EEG tekerlekli sandalye sistemini basın mensuplarına anlattı. Korkmaz, 16 sensörle kişilerin düşünce güçleri okunup elektrik motorlu bir tekerlekli sandalyeye, kişinin istediği yöne dönme komutlarının direkt beyinden alınıp tekerlekli sandalyenin elektrik motorlarına iletilerek hastanın istediği yöne dönme hareketinin mümkün olabileceğini söyledi. Şenol Korkmaz daha sonra düşünce gücü ile elektrik motorlu model tırı başına taktığı beyin sinyallerini ileten kask ile hareket ettirdi. Salonun ışıklarını da düşünce gücüyle açıp kapattı. Korkmaz, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi'nin bir odasını akıllı odaya çevirip yatan hastaların oda içerisinde bulunan elektronik aletleri yattıkları yerden kontrol edebileceklerini belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
YDÜ'nün araştırmaları düşünceyi güce dönüştürdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN