78 yaşındaki anne kızına hayat verdi

Gaziantep'te 78 yaşındaki anne, böbrekleri iflas eden 36 yaşındaki kızına böbreğini verdi

Giriş Tarihi: 18.3.2014
Gaziantep'te böbrekleri iflas eden ve hastalığı yüzünden ilk eşi tarafından terk edilen 36 yaşındaki Güler Özkaya, 78 yaşındaki annesi Feleknaz Arı'nı bağışladığı böbrekle hayata tutundu. Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Organ Nakli Merkezi'nde yapılan organ nakliyle, Güler Özkaya sağlığına kavuştu.

HASTALIĞINI GEÇ ÖĞRENDİ

Nizip'te yaşayan Güler Özkaya'nın böbrek rahatsızlığı 13 yaşında başladı. Ancak Özkaya, yaşadığı çevrede o yıllarda sağlık kuruluşlarının yetersiz olması nedeniyle hastalığını 18 yaşında evlendikten sonra fark etti. Hastalığı ortaya çıkınca eşi tarafından terk edilen Güler Özkaya, baba evine dönüp tedaviye başladı. 23 yaşında başka biriyle evlenen Özkaya'nın böbreklerinden biri, işlevini tamamen kaybettiği için alındı. Tek böbrekle yaşamını sürdüren Özkaya, bu arada 3 çocuk dünyaya getirdi.

AKRABALAR SIRAYA GİRDİ

Kalan böbreği de bundan 1 yıl önce işlevini kaybedince Özkaya, ailesinin desteğiyle diyalize girmeye başladı. Ablaları Özkaya'ya böbreklerini vermek istediyse de tıbbi nedenlerle doktorlar müsaade etmedi. Sonunda anne Feleknaz Arı, böbreklerinden birini kızına vermeye karar verdi. Özel Sani Konukoğlu Hastanesi'ne başvuran Güler Özkaya ve annesi Feleknaz Arı'nın yapılan tetkikler sonucu dokularının uyduğu tespit edildi. Merkezde Dr. Fatih Yüzbaşıoğlu ve Erkan Mahsereci tarafından yapılan ameliyatla, Feleknaz Arı'dan alınan böbrek, kızı Güler Özkaya'ya nakledildi.

HİÇ TEREDDÜT ETMEDİM
Güler Özkaya, "Annem sayesinde ikinci bir şansa kavuştum. Ama herkes benim kadar şanslı değil. Herkese sesleniyorum, organ bağışlayarak, hayat kurtarın" diye konuştu. Anne Feleknaz Arı da kızına böbreğini bağışlarken hiçbir tereddüt yaşamadığını belirterek, "Kızım diyalize girmeye başladığında yaşadıklarını görünce dayanamadım. Kendi canım hiç aklıma gelmedi. 3 çocuğu var. Kızımı düşündüm, çocuklarını düşündüm, böbreğimi veririm dedim. Dokularımızın uyduğunu duyunca çok sevindim. Herkesin organ bağışı yapmasını isterim" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
78 yaşındaki anne kızına hayat verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN