Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bölgesel havaalanı bu araziye yapılacak

Giriş Tarihi: 18.3.2014

Kahramanmaraş ve Gaziantep'in ortasında yapılacak yeni uluslararası havaalanı için düşünülen arazide gerekli inceleme yapıldı

Kahramanmaraş ve Gaziantep'in yanı sıra yakın kentlere hizmet edebilecek bölgesel bir havaalanı yapılması için ilk adım atıldı. Kahramanmaraş ve Gaziantepli bürokratlar ile milletvekilleri, belediye başkan adayları ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri bugün bir araya gelerek, havaalanı yapılması planlanan Karabıyıklı'daki plato alanında inceleme yaptı.

BAKANLIK ÇALIŞMA

Heyet önce Madoevi'nde bir araya gelerek istişare toplantısı düzenledi. Basına kapalı brifingin ardından bölgeye geçen heyet, Kahramanmaraş kent merkezine 40, Gaziantep'e ise yaklaşık 35 kilometre uzaklıktaki 1100 rakımlı Karabıyık platosunda incelemelerde bulundu. Burada heyet adına ortak açıklama yapan Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe, havaalanı için ilk adımı attıklarını ve kesin kararın bakanlığın yapacağı çalışmaların ardından verileceğini ifade etti.

SAYFALAR DOLUSU

Havaalanı inşası için birçok kriter bulunduğuna dikkati çeken Kocatepe, "Öncelikle bir ön görüşme yaptık. Daha sonra da alanı görelim düşüncesiyle Karabıyıklı üzerindeki bu plato alanına geldik. İşte bu nokta en yüksek noktamız, vericilerin olduğu nokta, çimento fabrikalarının üzerindeki nokta. Buradan ovayı görebiliyoruz. Tabii ki biz teknik insanlar değiliz. Konu Bakanlığın teknik elemanlarının incelemesi sonucunda, rüzgar istikametleri, eğim durumu, ulaşım durumu göz önüne alınacak. Yani havaalanı yapımı için sayfalar dolusu kriter var" dedi.

İNCELEMEYE KATILANLAR
Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe, Gaziantep Valisi Erdal Ata, AK Parti Kahramanmaraş milletvekilleri Mahir Ünal, Sıtkı Güvenç, Yıldırım Ramazanoğlu ve Nevzat Pakdil, Gaziantep Milletvekili ve Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Fatma Şahin, milletvekilleri Şamil Tayyar, Mehmet Erdoğan, Derya Bakbak ve Halil Mazıcıoğlu ile AK Parti Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Fatih Mehmet Erkoç, Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu, Ticaret Odası Başkanı Eyüp Bartık, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kemal Karaküçük,
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bölgesel havaalanı bu araziye yapılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN