Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sağlık turizmi için Uzakdoğu modeli

Giriş Tarihi: 22.3.2014

Adana Sağlık Turizmi Derneği, kentin geçen yıl 6 bini bulan yabancı hasta sayısını 50 binlere çekmek için, sektörün lideri Tayland, Singapur ve Hindistan'ı inceliyor

Adana Sağlık Turizmi Derneği (ASTD) Başkanı Dr. Kemal Attila, sektörün lideri Tayland, Singapur ve Hindistan'ı model olarak incelediklerini söyledi. Adana'nın 2012'de bin 500, 2013'te yaklaşık 6 bin yabancı hastaya sağlık hizmeti verdiğini ancak kapasitenin 50 binden fazla olduğunu belirten Attila, "Dünyada sektörden en büyük payı Uzakdoğu ülkeleri alıyor. Bizden yıllar önce başlamaları, turistik yerler olmaları ve İngilizce'nin sokaktaki halk tarafından bile konuşulması onlar için büyük avantaj. Biz de bu ülkeleri model olarak inceleyip şimdikinden çok daha fazla yabancı hasta almak için çalışıyoruz" dedi.

İKİ BÜYÜK ENGEL AŞILDI
Şu anda Adana'ya gelen yabancı hastaların büyük bölümünün Kuzey Iraklı ve Suriyeli olduğunu kaydeden ASTD Başkanı Dr. Kemal Attila, "Kuzey Irak'ın Dohuk ve Zaho kentlerinden rutin hasta, Suriye'den ise savaş hastası alıyoruz. Savaştan sonra Suriye'den rutin hastalar da gelecektir" diye konuştu. Yaklaşık 2 yıldır Iraklılara yönelik 'kaşe vizesi' uygulaması için çaba gösterdiklerini ve sonuç aldıklarını da kaydeden Dr. Attila "Artık Kuzey Iraklılar internetten elektronik vize başvurusu yapıyor. Türkiye'ye geldiğinde de havaalanında 30 günlük kaşe vizeyi alıyor. Erbil'den haftanın belli günleri doğrudan uçuşların da başlaması, bir başka önemli konuydu. Bu ikisi sektörün Adana'da önünü açtı" dedi.

STRATEJİK PLAN YAPILDI

Dr. Kemal Attila, dernek olarak bu yıl eğitim semineri hazırlığı yaptıklarını söyledi. Geçen yıl kamu hastaneleri ve özel hastanelerde çalışanlara pazarlama ve sağlık turizmi eğitimi verildiğini kaydeden Dr. Attila, "Bu sene Arapça kursuyla birlikte yine bir sağlık turizmi eğitimi vereceğiz. Bunu Çukurova Üniversitesi ve Bilim ve Teknoloji Üniversitesi işbirliğiyle yapıyoruz. Nisan ayında başlayacağız. Öte yandan Adana'nın geleceğindeki sağlık turizmi potansiyeliyle ilgili olarak Prof. Dr. Nejat Erk'e bir stratejik plan hazırlattık. Kitapçık haline getirdiğimiz bu planı kamuoyuyla paylaşacağız" diye konuştu.

DİL BİLEN PERSONEL AZ
Adana'da özel hastanelerin sağlık turizmine ilgisinin yüksek olduğunu, kamu hastanelerinin de bu alana yöneldiğini ve bünyelerinde ilgili ofisler açıp personel görevlendirmeye başladığını kaydeden Dr. Kemal Attila, "Sorunlarımızın başında dil bilen personel sayısının azlığı ve en çok hasta gönderen Ortadoğu ülkelerinde sağlık turizmiyle ilgili organizasyonların olmaması. Biz bir yandan dile yönelik eğitimler düzenlerken, diğer yandan turizm şirketlerimizi Irak gibi ülkelerde ofis açmaya teşvik ediyoruz. Bu konularda da ilerlediğimizde, Adana'nın yılda 50 bin hastayı ağırlaması sorun değil. Kapasitemiz de var, teknolojimiz de" dedi

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağlık turizmi için Uzakdoğu modeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN