Türkiye'nin en iyi haber sitesi

93'lük Ahmet dede bakkallık yapıyor

Hatay'da baba vasiyeti üzerine başladığı bakkallığı 64 yıldır sürdüren 93 yaşındaki Ahmet Meraklan, azmi ve çalışkanlığıyla gençlere örnek oluyor

Giriş Tarihi: 23.3.2014
Hatay'ın Yayladağı ilçesine bağlı Aşağı Pulluyazı köyünde baba vasiyetiyle başladığı bakkallık mesleğini 64 yıldır sürdüren 93 yaşındaki 7 çocuk babası Ahmet Meraklan, azmi ve çalışkanlığıyla dikkat çekiyor. Köyde yaşam süren ve son derece sağlıklı görünen Ahmet Meraklan, 1940 yılında babası tarafından açılan bakkal dükkanının kepengini bir gün olsun indirmedi.

YENİLİKTEN YANAYIM

Babasının 1950'de Suriye'de trafik kazasında ölmesinin ardından işin başına geçen Meraklan, ilerlemiş yaşına rağmen baba vasiyetini yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyor. Köye ilk bakkalı kendilerinin açtığını, kendisine 'mucit dede' denildiğini belirten Meraklan, "1953 yılında televizyon ve traktörle köylüyü ben tanıştırdım. Her zaman yenilik iyidir dedim ve paraya çok önem vermedim" dedi.

GÜVEN KAZANMAK

Uzun yıllar esnaflık yapmanın zorluğunu anlatan Ahmet dede, "Eskiden köylü bütün ürünlerini bana getirir, senet, sepet almadan bırakır giderdi. Bende bu ürünleri pazarda satar parasını getirirdim. Bu yıllarca böyle devam etti. İnsanlar bana güvendi, bende onları mahcup etmedim. Dürüstlük insanlık için çok önemli bir meziyet" diyerek, herkese dürüst ve güvenilir olmayı önerdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
93'lük Ahmet dede bakkallık yapıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN