Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şehit annesine tazminat şoku

İskenderun'da görev sırasında geçirdiği trafik kazasında ölen polis memurunun ailesine ödenen 3 bin lira tazminat "Oğlunuz şehit değilmiş" denilerek geri istendi

Giriş Tarihi: 24.3.2014
Hatay'ın İskenderun ilçesinde 18 yıl önce görev başında iken trafik kazası geçirip şehit olan polis memuru Bülent Güdükboy'un (22) ailesine İçişleri Bakanlığı'nca verilen faizi ile birlikte 12 bin TL tutarındaki tazminat geri istendi. Acılı anne, şehit oğlunun mezarını ziyaretten dönükten sonra ödeme tebligatını alınca şok yaşadığını söyledi. Özürlü oğlunun engelli maaşıyla geçindiklerini söyleyen Emine Güdükboy, "15 gün içinde parayı ödemezsem haciz göndereceklermiş" dedi.

TAZMİNAT VERİLDİ

Arsuz Şehit Mehmet Ali Kurumuş Polis Merkezi'nde görevli Başkomiser Mustafa Yılmaz, Polis memuru Ömer Alemderoğlu, hizmet memuru Selçuk Güven ve polis Bülent Güdükboy, 3 Ekim 1996 tarihinde dönemin Dışişleri Bakanı Tansu Çiller'in ziyareti sırasında güvenlik önlemi almak için İskenderun'a giderken kaza geçirdi. Polis memuru Güdükboy şehit olurken, diğer polisler yaralandı. İçişleri Bakanlığı'nca şehit polis Güdükboy'un ailesine 1998'de 3 bin 317 lira nakdi tazminat verildi.

BAKANLIK DAVA AÇTI

Bakanlık avukatları, polis memuru Güdükboy'un Başkomiserin görevlendirilmesi üzerine İskenderun'da unutulan telsizi almaya giderken geçirilen kazada şehit olduğu, düzenlenen sahte bilgi ve belgelerle tazminatın ödendiğini iddia ederek, 2003'te ödenen tazminatın iadesi için dava açtı. Şehit polisin annesi Emine Güdükboy, el işi yaparak biriktirdiği parayla avukat tutup, idare mahkemesine karşı dava açtı ve davanın reddini istedi.

PARA GERİ ÖDENECEK

Ankara 2. İdare Mahkemesi 2004'te kazanın görev sırasında gerçekleşip gerçekleşmediğinin açık olarak ortaya konulamadığından ödenen nakdi tazminatın iptalinin hukuka aykırı olduğu yönünde karar verdi. Bu karara bakanlık avukatları itiraz etti. Adana 4. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde devam eden dava 2009'da karara bağlandı. Hakim, kararda görevli olarak İskenderun'a gidilmediğini, nakdi tazminat için sahte belge düzenlendiğini bu gerekçe ile ödenen paranın yasal iadesine karar verdi.

TEBLİGAT ŞOK ETTİ
Karar, Yargıtay'da onandı. Şehit annesi Emine Güdükboy, 18 Mart Şehitleri Anma Günü oğlunun Buruk Mezarlığı'ndaki kabrine gitti. Dualar okuyup gözyaşı döken acılı anne eve dönünce şok tebligatla karşılaştı ve bir kez daha yıkıldı. Faiziyle birlikte yaklaşık 12 bin lirayı bulan parayı asla geri ödeyemeyeceğini belirten anne, "Özürlü oğlumun engelli maaşı ile geçiniyoruz. Benim bunu ödeyecek gücüm yok. Bana oğlum versinler isterse tüm malımı mülkümü alsınlar" diye gözyaşı döktü. Engelli Adem Güdükboy ise, "Borcumuza karşılık engelli arabamı vereyim" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şehit annesine tazminat şoku
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN