Sözlü engeller hükümet yapar

Giriş Tarihi: 24.3.2014

TOKİ'nin Ceyhan'da yapacağı hastane için türlü engeller çıkaran, konuyu mahkemeye taşıyarak süreci geciktiren Hüseyin Sözlü, en büyük darbeyi sağlık hizmeti alamayan vatandaşa indirdi

Adana'da düzenlenen Ceyhanspor gecesinde Başbakan ve ailesi, AK Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar ve Ceyhan Kaymakamı Gürbüz Karakuş hakkında kullandığı hakaret dolu sözler nedeniyle büyük tepki gören, kendi taraftarlarınca bile eleştirilen MHP Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hüseyin Sözlü'nün 15 yıldır belediye başkanlığı yaptığı ilçede halkın yararına olan hizmet üretmediği, hükümetin yapmak istediği hizmetlere de engel olmak için elinden geleni yaptığı ileri sürüldü. Buna en son örnek Ceyhan Devlet Hastanesi inşaatı gösterildi. Kozan ve Ceyhan'da TOKİ tarafından yapılacak olan hastane inşaatı aynı anda ihale edildi. Kozan'da inşaat hızla ilerlerken, Ceyhan'daki inşaat Sözlü'nün engellemeleri yüzünden aylarca sonra başladı. Olan Ceyhan halkına oldu.

OYALAMAK İSTEDİ

Sağlık Bakanlığı Kozan ve Ceyhan'da modern iki hastane yapmak için düğmeye bastı. İnşaatı yapacak olan TOKİ, Kozan ve Ceyhan belediyelerine gerekli yazıları yazdı. Kozan belediyesi gelecek hizmetin büyüklüğünü bildiği için elinden gelen desteği verdi ve hastane inşaatı hiçbir engele takılmadan başladı. Ceyhan'da ise durum tam tersi oldu. Hüseyin Sözlü, hastane inşaatı için Ceyhan Nehri kenarında bir yer gösterdi. İddialara göre Başkan Sözlü'nün burada iki amacı vardı. Birincisi hastane inşaatının yapılması halinde inşaat için gösterilen yerin çevresinde yakınlarına ait arazilerin değer kazanmasıydı. İkincisi, gösterilen yer kesinlikle hastane inşaatı için uygun değildi. Böylece hükümetin sağlık yatırımının önüne geçilecekti. Çünkü ilgili bakanlık yetkilerinin yaptığı incelemede nehir kenarındaki arsada zemin sıvılaşması riski çok yüksekti, inşaat çok maliyetli olurdu.

MAHKEMELİK OLDU

Hastane inşaatı için yazışmalara 2009 yılında başlandı, 2010 yılının mart ayında yer gösterilen arazinin, jeolojik, jeoteknik ve geoteknik incelemeleri sonucunda hastane yapılmasına elverişli olmadığı, arazinin kıyı kanununa da aykırı olduğu anlaşıldı. Bunun üzerine TOKİ, 64 dönümü kendisine ait olan 80 dönümlük başka bir arazide hastane inşaatına başlamak istedi. Ancak Ceyhan Belediye Meclisi çok tartışılan bir karar alarak söz konusu yerde hastane yapılmasına engel olmak için Danıştay'a dava açtı. Mahkemenin Sağlık Bakanlığı lehine karar vermesi üzerine Nisan 2012'de atılması gereken temel ancak 2013'ün haziran ayında atılabildi. Yani Ceyhan Devlet Hastanesi inşaatı tam 14 ay sonra başlayabildi.

KOZAN'DAKİ BİTMEK ÜZERE

250 yataklı olarak planlanan ve 10 Haziran 2012'de yer teslimi yapılan Ceyhan Devlet Hastanesi için ilk kazma, mahkeme süreci nedeniyle ancak 20 Haziran 2013'te vurulabildi. 10 parçalı hastane inşaatının gerçekleşme oranı ise yüzde 14. Yaklaşık 40 milyon liraya mal olacak hastanenin iki yıl sonra hizmete açılması bekleniyor. Ceyhan halkı, Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün sırf hükümetin yapacağı hizmeti engellemek için yaptığı engellemeler yüzünden bu modern hastaneden 2 yıl sonra hizmet almaya başlayacak. Oysa yapılmasına aynı anda karar verilen Kozan Devlet Hastanesi'nde ise inşaat hızla ilerledi. Hiçbir bürokratik engele takılmayan ve AK Partili belediyenin büyük destek verdiği inşaat 9 Ocak 2012 tarihinde başladı. Hastanenin birkaç ay sonra hizmete açılacağı bildirildi.

BÖYLE BAŞKAN OLUR MU?

Ceyhan'da yaşayan vatandaşlar bu ibret verici gelişmeleri öfke dolu gözlerle izledi. MHP'li Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün sırf hükümet puan toplamasın diye icraatlarını engellemek istemesinin anlaşılmaz olduğunu iddia eden Ceyhanlılar, "Böyle Belediye Başkanı olur mu? İnsan sağlığına hizmet verecek tesisler engellenir mi? Bu nasıl anlayış. Şimdi bu kişi Adana Büyükşehir Belediyesi'ne aday oldu. Seçilirse ne olacak? Hükümetin yatırımlarını nasıl istemeyecek? Belediyeler gücünü merkezi hükümetten alır. Hükümet desteği olmayan bir belediye iş yapabilir mi? Ceyhan'da 15 yıl ne yaptı? İçme suyu sorunu var. TOKİ dar gelirlilere konut yapmak istedi. Birinci sınıf tarım arazisi diye Başkan Sözlü engel oldu. Neden çünkü hükümet yatırımıydı. Akaryakıt istasyonu olunca tarım arazisi gözetmeyen Sözlü, vatandaşın yararına olan hizmetlere köstek oluyor. Aman dikkat" dediler.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sözlü engeller hükümet yapar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN