Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İhracatı yapılamayınca yer kirazı üretimi düştü

Mersin'in Silifke ilçesinde büyük umut bağlanan yer kirazının (altın çilek) ihracatında başarı sağlanamayınca üretim 1 dönüme kadar düştü

Giriş Tarihi: 25.3.2014
Mersin'in Silifke ilçesinde 2008 yılında, dönemin Mersin Milletvekili Kürşad Tüzmen'in girişimiyle Akdeniz İhracatçılar Birliği (AKİB) tarafından 2 dönümlük arazide deneme amaçlı üretimine başlanan ve kamuoyunda 'altın çilek' olarak da bilinen yer kirazı hasadına başlandı. İlk yıllarda düşük maliyet-yüksek fiyat cazibesiyle çiftçiden rağbet gören yer kirazının üretimi, pazarlama sıkıntısından dolayı durdu. Önceki yıllarda 70 dönüm araziye kadar çıkan üretim, bu yıl sadece 1 çiftçi tarafından 1 dönümlük alanda ekildi.

ÇİFTÇİ YETİŞTİRMEK İSTİYOR

Atayurt beldesindeki serasında yer kirazı üretimi yapan çiftçi Resul Saygılı, ihracat yolunun açılması halinde bölge çiftçisinin yeniden ürünü yetiştirmek istediğini söyledi. Saygılı, "Devlet bize ihracat sözü vermişti. Ancak bu gerçekleşmeyince ürün üreticinin elinde kaldı. Şimdi devlet bize ihracat sözü verirse bölge üreticileri yeniden yer kirazı üretimini yaygınlaştırmak istiyor" dedi. Resul Saygılı, kilosunu 20 liradan sattığı ürünün Silifke'deki market ve manavlarda tüketiciye ulaştığını ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhracatı yapılamayınca yer kirazı üretimi düştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN