Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Festival 14 Nisan'da

Giriş Tarihi: 27.3.2014

Her yıl 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü'nde başlayan Uluslararası Adana Tiyatro Festivali'nin 16'ncısı, yerel seçimler nedeniyle 14 Nisan'da perde açacak

Devlet Tiyatroları Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali 16'ncı kez sanat dünyasıyla buluşmaya hazırlanıyor. Şimdiye kadar 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü'nde başlayan festivalin açılışı, bu yıl yerel seçimler nedeniyle 14 Nisan olarak programlandı. Fransız Ilotopie topluluğunun görkemli gösterisiyle başlayacak ve 16 Mayıs'ta sona erecek olan festival 5'i yurt dışından olmak üzere toplam 21 tiyatro topluluğunu ağırlayacak. İstanbul ayağı da olan festivalde toplam 48 temsil yapılacak. Festival öncesi düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan Devlet Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Mustafa Kurt, Sabancı Vakfı'yla işbirliği yaparak gerçekleştirdikleri Adana Tiyatro Festivali'nin, kurumun ilk festivali olması ve diğerlerine öncülük etmesi nedeniyle özel önem taşıdığını söyledi. Sabancı Vakfı Genel Müdürü Zerrin Koyunsağan da bu yıl vakfın 40'ncı yılını kutladıklarını, festivali başlatan Sakıp Sabancı'nın vefatının da 10'uncu yılı olduğunu belirterek, 16'ncı Tiyatro Festivali'nin anlamının bu kez biraz daha farklı olduğunu vurguladı.

AÇILIŞA YENİ GRUP
Adana Devlet Tiyatrosu Müdürü Gökhan Doğan da festivalde Fransa, İspanya, İran, Azerbaycan ve Romanya'dan konuk gruplar olacağını belirtti. Festivalin açılış töreninin yine Seyhan nehri üzerinde olacağını ve bu kez yeni bir Fransız tiyatro topluluğunun çok görkemli bir gösterisini ağırlayacağını kaydeden Doğan, kapanış töreninin ise bu kez farklı bir şekilde 2 bin yıllık Taşköprü üzerinde gerçekleşeceğini söyledi.
Festivalin biletleri 2 Nisan Çarşamba günü saat 10.00'dan itibaren merkez ve Gazipaşa gişelerinden temin edilebilecek. İnternet satışları da aynı gün saat 14.00'te başlayacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Festival 14 Nisan'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN