Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şeftali güvesine engel olacak 'şaşırtma tekniği'

Giriş Tarihi: 27.3.2014
Kayısı üreticilerinin korkulu rüyası olan şeftali güvesi ile mücadelede 'şaşırtma tekniği' sonuç verdi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü'ne (TAGEM) bağlı Adana Biyolojik Mücadele Araştırma İstasyonu Müdürlüğü uzmanları Dr. Naim Öztürk ve Dr. Adalet Hazır tarafından kayısının ana zararlısı şeftali güvesine karşı kimyasal mücadeleye alternatif bir yöntem geliştirilerek uygulamaya koyuldu.

İLAÇ KULLANILMADI

Hiçbir kimyasal müdahale içermeyen şaşırtma tekniği hakkında bilgi veren Dr. Naim Öztürk, "Kayısı üretiminde her yıl önemli verim kaybına neden olan ve aynı zamanda kayısı iç kurdu olarak da bilinen şeftali güvesine karşı iki önemli kayısı üretim merkezimiz olan Malatya ve Mersin'in Mut ilçesinde 2007-2012 yılları arasında 'şaşırtma tekniği' adı altında iki proje yürüttük. Çalışma ile üretim sezonu boyunca iç kurduna karşı hiç ilaç kullanmadan sağlıklı ürün elde etmeyi başardık" dedi.

DEKAR BAŞI 75 ADET
Şaşırtma yönteminin orta ve geççi kayısı çeşitlerinde uygulanması gerektiğini vurgulayan Dr. Öztürk, "Bunun için her yıl nisan ayı başında Mut'ta ve mayıs ayı başında da Malatya'da, içerisinde feromon yüklü tel şeklindeki yayıcıları dekara 75 adet olacak şekilde ağaçlara bağladık. Bu yayıcılar, hasada kadar bahçede hiç ilaçlama yapmadan meyveleri iç kurdu zararından korudu" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şeftali güvesine engel olacak 'şaşırtma tekniği'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN