Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kışın yaşanmaması soba satıcılarını zor duruma soktu

Giriş Tarihi: 28.3.2014 15:53

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde Sobacılar Çarşı'nda soba üretimi yaparak geçimlerini sağlayan esnaf, bu yıl kışın etkili olmamasından dolayı satış yapamadıklarını ve zor durumda kaldıklarını söyledi.

Kış mevsimi ile birlikte soğumasını bekledikleri havaların satış umutlarını arttırdığını ifade eden, esnaf, bu yıl kışın etkili olmaması nedeniyle beklentilerinin suya düştüğünü söyledi. Vatandaşların etkisini göstermeyen kışı elektrikli soba ile geçirdiğini ifade eden esnaf, mesleklerinin yok olmaya yüz tuttuğunu kaydetti. Soba satıcısı ve imalatçısı Necmettin Sobacı, "Bu sene doğru dürüst kış yaşamadık, geçen yıllara göre hazırlık yaptık, sobalarımızı erken ve zamanında üretime aldık. Ama ne yazık ki bu yıl soğuk havaların yüzünü görmedik diyebilirim. Kış başlanğıçında birkaç gün yağmur ve bir iki gün kar yağdı. O aralar satışımız iyi gidiyordu, ondan sonra kışı görmedik. Hep baharı andıran günler yaşadık. Ne yapalım elimizde kalan sobaları gelecek seneye bırakacağız" dedi.

Esnaf Emin Aydemir ise istedikleri satışı yapamadıklarını söyledi. Aydemir, "Soba satıcılarının ürettiği sobalar rağbet görmüyor. Stoklar üreticilerin ellerinde kalıyor. Soba mesleği artık bitme noktasına geldi. 10-15 yıl öncesine kadar sobacılık büyük rağbet gören mesleklerdendi. Ancak sobalar satılmayınca stoklar elimizde kalmaya başladı. Şu ana kadar çok az soba satabildik, büyük bir sıkıntı içerisindeyiz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kışın yaşanmaması soba satıcılarını zor duruma soktu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN