Adanalı ressamlar eserlerini Puduhepa için buluşturdu

Giriş Tarihi: 31.3.2014

Adanalı 8 ressam, tarihte kralın yetkilerini paylaşan ilk kadın olan Hitit kraliçesi Puduhepa adına düzenlenen Kültür Günleri kapsamında ortak sergi düzenledi

Adana Kültür ve Sanat Derneği (AKSD) tarihi kayıtlarda 'kralın yetkilerini paylaşan ilk kadın' olarak geçen Adanalı Hitit kraliçesi Puduhepa adına düzenlenen Kültür Günleri kapsamında özel bir sergiyi sanatseverlerle buluşturdu. 75'inci Yıl Sanat Galerisi'nde düzenlenen sergide, Adanalı 8 ressamın, büyük bölümü kadın ve doğa temalı 53 çalışmasına yer verildi.

ADANA İÇİN HAKSIZLIK

Sergide Ganime Karabucak, Hatice Güvel, Hikmet Karabucak, İbrahim Yödek, Meliha Denktaş, Sevinç Kökenler, Sezaver Seçkin ve Veysel Kubat'ın eserleri yer aldı. Büyük ilgi gören serginin açılış töreninde konuşan AKSD Başkanı Nuran Terliksiz, "Adana dışarıda kebabı, şalgamı ve adliye olaylarıyla biliniyor. Oysa bu Adana için büyük haksızlık. Çünkü Adana'nın çok köklü, çok derin bir kültürel birikimi, çok değerli sanatçıları var. Biz de Puduhepa Kültür Günleri kapsamında değerli ressamlarımızı bir araya getirerek özel bir sergi açmak, Adanalıları bu çok özel eserlerle buluşturmak istedik" dedi.

EŞİTLİĞİN SEMBOLÜ
Puduhepa, M.Ö. 13'üncü yüzyılda Adana'da yaşamış, Hitit devletinin en saygın kraliçelerinden biri olarak biliniyor. Hitit Kralı III. Hattuşili'nin eşi ve IV. Tuthaliya'nın annesi olan Puduhepa, tarihte ilk kez bir kraliçenin bir kadın olarak yetki ve sorumluluklarını kral ile paylaşması, kadın-erkek eşitliğini üst düzeyde temsil etmesiyle öne çıkıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adanalı ressamlar eserlerini Puduhepa için buluşturdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN