Kahvehanelerin var olma savaşı

Giriş Tarihi: 31.3.2014

Anadolu kültüründe önemli yeri olan kahvehaneler, şartların değişmesine rağmen mahalle aralarında, kasaba ve köylerde varlığını sürdürüyor

Anadolu kültüründe önemli yeri olan ve Türk insanının boş zamanlarını geçirdiği, çay kahve içtiği, dost sohbetlerinin yapıldığı kahvehaneler, nüfusun yaşlanması ve sosyoekonomik şartların değişmesiyle eski günlerdeki canlılığını kaybetse de mahalle aralarında, kasaba ve köylerde varlığını sürdürmeye devam ediyor. Toplumdaki değişimin paralelinde zamanla kent merkezlerinden kenar mahallelere kayan, kasaba ve köylerde varlığına devam eden kahvehaneler, işsiz, emekli ve yaşlılar için buluşma, vakit geçirme ve sohbet ortamı olma özelliğini hala koruyor.

GENÇLERLE OLMUYOR

Osmaniye'nin merkeze bağlı Cevdetiye köyünde, kahvehanesinin yarım asrı geçen müdavimlerinden 83 yaşındaki Muhittin Mete, yaşıtlarından çoğunun vefat ettiğini söylüyor. Arkadaşlarının azaldığından yakınan Mete, "Oğlum, torunum yaşındakilerle oturup sohbet edemiyoruz. Buraların tadı her geçen gün kaçıyor. Benim hayatım bu kahvehanede geçti desem yalan olmaz. Ömrüm boyunca gündelik işlerde çalıştım, kazma, kürek, ot, su, ne iş olsa yaptım, 7 çocuk büyüttüm. Kim beni bulmak istediyse burada bulur. Burada iş buldum, karnımı doyurdum" diyor.

'SIKILINCA KAÇIYORUM'
80 yaşındaki Mehmet Akıncı da köy kahvehanesini arkadaşlarıyla buluşma, sohbet ve rahatlama yeri olarak görüyor. Genç yaşından beri köy kahvehanesine geldiğini anlatan Akıncı yaşantısını şöyle özetliyor: "Buralarda yapacak iş az, boş vakit çok olur. Evlatlarımın çoğu şehirlerde yaşıyor. Bazen çocuklarım, torunlarım ziyaretime gelir, sese, gürültüye dayanamayıp onlardan müsaade isteyerek buraya kaçarım.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kahvehanelerin var olma savaşı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN