Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üç boyutlu EKO cihazı devrede

Gaziantep Dr. Ersin Arslan Devlet Hastanesi'nde, üç boyutlu EKO cihazı kullanılmaya başlandı

Giriş Tarihi: 1.5.2014
Gaziantep Dr. Ersin Arslan Devlet Hastanesi'nde, kalp krizi geçiren hastaların tedavisinde üç boyutlu ultrasonografi (EKO) cihazı kullanılmaya başlandı. Kardiyoloji Uzmanı Saraçoğlu, boyun, bacak, kol ve el bileğine müdahale sırasında kullanılan cihazın çalışma yöntemini kalp krizi geçiren bir hastaya yapılan anjiyo sırasında anlattı. Hastaya yapılan müdahale aşamalarını uygulamalı olarak gösteren Saraçoğlu, cihaz sayesinde hastanın damarlarını görüntüleyerek stent taktı.

DETAYLI VE HIZLI TANI

Saraçoğlu, iki anjiyo laboratuvarı bulunan hastaneye yılda 45 bin kişinin başvurduğunu söyledi. Pek çok hastanede bulunmayan son teknoloji cihazlarla hastalara hızlı bir şekilde müdahale ettiklerini belirten Saraçoğlu, cihaz hakkında bilgi verdi. Bu cihazlardan birinin kalbin yapısını detaylı şekilde gösteren üç boyutlu EKO cihazı olduğunu vurgulayan Saraçoğlu, bununla kalp hastalıklarının tanısını, detaylı ve hızlı bir şekilde koyup tedavisini yaptıklarını ifade etti.

YÜZDE 30'U SURİYELİ

Saraçoğlu, hastanede ayrıca kol damarları, el bileği ile bacak damarlarına hızlı şekilde anjiyo yapıldığını söyledi. Anjiyokrafi bölümünde 7 gün 24 saat hastalara müdahale ettiğini belirten Saraçoğlu, "Polikliniğimize gelen hastaların yüzde 30'unu Suriyeliler oluşturuyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üç boyutlu EKO cihazı devrede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN