Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sağlıktaki paralel ranta bakanlık soruşturma açtı

Sağlık Bakanlığı, SABAH Güney'de 30 Nisan'da yayınlanan "Hastanede paralel rant' haberi nedeniyle, Çukurova Dr. Aşkım Tüfekçi Devlet Hastanesi'nde soruşturma açtı

Giriş Tarihi: 2.5.2014
SABAH Güney'in 30 Nisan'da gündeme getirdiği ve Çukurova Dr. Aşkım Tüfekçi Devlet Hastanesi'nde 2012'de yaşanan 'fahiş fiyatlarla ürün alımı ve rantın Gülen örgütüne aktarılması' iddialarına Sağlık Bakanlığı el attı. Sağlık Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'nden yapılan açıklamada "Haberle ilgili olarak Adana Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği'nce soruşturma başlatılmıştır" denildi.

RANT ÖRGÜTE GİTTİ

Kamuoyunda tepkiyle karşılanan ve ismini açıklamak istemeyen kaynakların ortaya attığı iddialara göre, hastanede 2012'de görev yapan bazı hekim ve idari memurların, kendileri gibi Gülen örgütüne bağlı olduğu öne sürülen şirketlerden, piyasadaki fiyatların 5 katına varan bedellerle ürün ve hizmet alımı yaptı. Aynı iddiaların kapsamında, 3 ay içinde, 200-250 bin liraya yapılabilecek alımlar 700 bin liraya yapıldı. Bilgi veren kaynaklar, ortaya çıkan rantın örgüte aktarıldığını düşünüyor.

İŞİN İÇİNDE OKUL DA VAR
Kaynakların verdiği bilgilere göre, 2012'nin Kasım ayında idari görevden ayrılan ya da başka kurumlara tayinleri çıkan, örgüte bağlı oldukları bilinen hekimler ve idari görevlilerin imzasıyla gerçekleşen alımların en dikkat çekeni, Adana Karşıyaka Endüstri Meslek Lisesi'nden yapılan oldu. İddiaya göre okuldan 150 bin adet hasta takip kartı alındı ve tanesi 0,50 liradan KDV hariç toplam 75 lira ödeme yapıldı. Aynı kartı yeni yönetim, geçtiğimiz aylarda başka bir yerden 0,18 liradan aldı.

PİYASA FİYATINDAN ÇOK FAZLA
İddialardan bir başka dikkat çekici olan ise yine 2012'nin ilk 3 ayında 20'nin üstünde yapım ve ürün alımı işleminin sadece, Gülen örgütüne bağlı olduğu öne sürülen 5 firmadan yapılmasıydı. İşlemlerde, ürün fiyatlarında da problem olduğu görüldü. Her biri için, döviz fiyatları yükselmeden önce 4 bin lira ödenen buzdolaplarının, dövizdeki artışa rağmen bugün yaklaşık 2 bin 400 liraya alınabildiği belirlendi. Belgelere göre, piyasada 100 liraya satılan bir toner için de 500 lira ödendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağlıktaki paralel ranta bakanlık soruşturma açtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN