Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yaşıtları eğlenirken bu çocuklar çalışıyor

Giriş Tarihi: 2.5.2014
Mersin'de yaşıtları oyun oynayıp eğlenirken sokaklarda çalışan çocuklar yürek burkuyor. Çöp bidonlarından karton toplayan, elinde tartıyla bekleyen, su satan çocuklar, daha küçük yaşta geçim sıkıntısının sorumluluğunu omuzlarına yüklemiş durumda. Şehrin çeşitli yerlerinde harçlıklarını kazanmaya çalışan çocuklar sabahın erken saatlerinden akşamın geç saatlerine kadar müşteri bekliyor.

ONLARIN SEÇİMİ DEĞİL

Aile büyüklerinin kolay para kazanma olarak seçtikleri bu yol, çocukların geleceğine mal oluyor. Okumaları ve ders çalışmaları gerekirken, aileleri onların sokaklarda çalışmasına izin veriyor veya zorla çalıştırıyor. Bu durum vatandaşların tepkisine de yol açıyor. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Abdullah Gül, sokaklarda çalışan çocuk sayısının giderek arttığını belirtti. Çalışan çocuk sayısının artmasında en büyük etkinin, Mersin'in göç alan bir kent olması olduğunu söyleyen Gül, "Üstüne bir de Suriye'den gelen göçler eklenince çalışan çocuk sayısı daha da yükseldi. Mobil ekip kurarak sokakta çalışan çocukları tespit ediyoruz. Amacımız çalışan çocuklarımızı bulup aileleriyle de görüşerek meslek edindirme kurslarına yönlendirmek" diye konuştu.

HALK DUYARLI OLMALI

Mobil ekibe Valilik ve Büyükşehir Belediyesi'nin de desteği olduğunu ifade eden Abdullah Gül, "Devletimiz yardıma muhtaç, maddi sıkıntılardan dolayı okuyamayan, geliri olmayan ailelere ve çocuklara gereken bütün yardımı yapıyor. Biz sadece burada aracıyız. Birçok çocuğa yardım etmemize rağmen büyük bir bölümüne ulaşamadık. Vatandaş da bu konuda bize yardımcı olmalı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaşıtları eğlenirken bu çocuklar çalışıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN