Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Narenciye için İspanya modeli

Kozan Ticaret Borsası (KTB) heyeti, narenciyede verim ve ihracatı artırmak için İspanya'yı model alıyor. Geliştirilen projenin tüm bölgeyi kapsaması hedefleniyor

Giriş Tarihi: 4.5.2014
Kozan Ticaret Borsası (KTB) 'Narenciye Dış Pazar Araştırması Birimi Kurulması' projesi için, sektörün dünyadaki lider ülkelerinden İspanya'yı model aldı. Çukurova Kalkınma Ajansı'nın (ÇKA) desteği ve Adana Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi (ABİGEM) işbirliğiyle yürütülen proje kapsamında İspanya'da 4 gün kalan heyet, bu ülkenin yetiştirdiği türler, üretim teknikleri, örnek firmalar, sektörün çatı kuruluşları ve ihracat stratejilerini yerinde inceledi.

ÖNEMLİ KURUMLARA GİDİLDİ
İspanya' ya giden heyette KTB Başkanı Mehmet Yağan, Meclis Başkanı Turgay Bozkurt, yönetim kurulu üyeleri, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden akademisyenler, Kozan İlçe Tarım Müdürü Bülent Tanrıverdi, Adana ABİGEM Direktörü M. Tolga Yanar ve diğer yetkililer yer aldı. Proje heyeti, İspanya'nın narenciyedeki en önemli bölgesi olan Valencia'da incelemelerde bulundu. Heyet, İspanya Meyve, Sebze İhracatçıları ve Üreticileri Birliği (FEPEX), Narenciye Yönetim komitesi (CGC), Valencia Ziraatçılar Birliği (AVA), bu kuruluşun örnek çiftliği ve Martin Avarro-Green Med firmasının tesislerini ziyaret etti.

AĞAÇLAR SADECE 2,5 METRE
İncelemelerde İspanyolların son yıllarda daha çok Gahi, Safol, Oride, W. Marrot ve Klemantin türü narenciye ağaçları diktikleri, sert budama teknikleri kullandıkları, ağaçların boyunun 2,5 metreden daha fazla uzamasına izin vermedikleri görüldü. Görüşülen İspanyol yetkililer, ihracatta halciler ve komisyoncuların aradan çıkarılarak, satışların yüzde 85 düzeyinde birlikler eliyle doğrudan marketlere yapıldığını, kooperatifler sayesinde ilaç ve gübre gibi girdilerin ucuza temin edildiğini söyledi. İspanya'da narenciye sektörünün diğer dikkat çeken yönleri ise engebeli arazilerin de narenciye bahçesi olarak değerlendirilmesi ve paketleme tesislerinin büyüklüğü oldu. Kozan Ticaret Borsası (KTB) Başkanı Mehmet Yağan, narenciye ihracatına yönelik kuruluşların yapısının ve çalışma sisteminin ayrıntısıyla incelendiği İspanya gezisinin ardından bir rapor hazırlandığını söyledi. Rapora dayanarak, kuracakları 'Narenciye Dış Pazar Araştırması Birimi' için nelerin gerektiğinin belirlendiğini kaydeden Yağan, "Bundan sonra da Ekonomi Bakanlığı'nın hibe programlarından yararlanmak için proje hazırlayacağız. Narenciye sektöründe yeni türlerin yaygınlaştırılması ve ihracatın artırılmasını hedefliyoruz" dedi. Adana ABİGEM Direktörü M. Tolga Yanar ise uzun vadede çalışmanın tüm bölge ve diğer ürünleri de kapsamasının planlandığını belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Narenciye için İspanya modeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN