Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kayıtlı elektronik posta hedefi 1 milyon abone

İhtar, ihbar, sözleşme, bordro, fatura gibi belgelerin internet üzerinden gönderilmesini sağlayan Kayıtlı Elektronik Posta sistemini kullananların sayısının bir milyona ulaşması hedefleniyor

Giriş Tarihi: 6.5.2014
Yeni Türk Ticaret Kanunu'nun 18'inci maddesiyle, her tacirin elektronik posta adresinin kayıt altına alınarak yazışmaların buradan yapılması zorunluluğunun getirilmesinin ardından oluşturulan 'Kayıtlı Elektronik Posta' (KEP) uygulamasına ilgi artıyor. Kamu kurumlarının tamamı sisteme geçmediği için şu anda yavaş yayılan uygulamadan 20 bin kullanıcı yararlanıyor. Ancak 2015 sonunda bu sayının 1 milyona ulaşması bekleniyor. Türkiye Noterler Birliği'nin (TNB) kurduğu Kayıtlı Elektronik Posta (TNB KEP) şirketinin Genel Müdürü Kürşat Güney, İtalya'da sistemde 6 milyon kişinin bulunduğunu, Türkiye'nin uzun vadede bu sayının çok üzerine çıkabileceğini söyledi.

'ALMADIM' BAHANESİ KALKIYOR
Sistemle ilgili lisans alan TNB KEP şirketi, Adana, Mersin, Osmaniye, Kahramanmaraş ve Hatay temsilcileri, Bölge Yöneticisi Reşat Yılmaz'ın ev sahipliğinde değerlendirme toplantısı yaptı. Genel Müdür Kürşat Güney, yaptığı açıklamada KEP'le ihtar, ihbar, sözleşme, fatura, bordro ve vergi cezaları gibi bildirimlerin elektronik posta üzerinden gerçekleştirilebileceğini, sadece tebligatların PTT yoluyla gönderilmek zorunda olduğunu belirtti. Güney, sistemin önemini "Gittiğinden emin olmak istediğiniz her şeyi KEP yoluyla gönderebilirsiniz" diye anlattı. Kürşat Güney, KEP ile gönderilen iletilerin, okunmasa bile okundu sayıldığı, "Bildiriyi almadım" bahanesinin ise geçerliliğinin ortadan kalkacağını belirtti.

BAŞBAKANLIK DA KULLANIYOR

Sistemin ekonomik yönden de büyük avantajı olduğunu vurgulayan Güney, gönderi maliyetlerinin yaklaşık yüzde 70 oranında azaldığını söyledi. Güney, "Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK) yıllık posta gönderi maliyeti yaklaşık 100 bin lirayken şimdi 30 bin liraya kadar düştü. Türkiye genelindeki milyonlarca firmanın bu sistemi kullanması halinde ülke ekonomisinin kazancı çok büyük olacak" diye konuştu. Güney, şu anda Başbakanlık, Maliye Bakanlığı, Devlet Malzeme Ofisi (DMO), Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) gibi büyük kuruluşlar ve bazı bankaların bu sisteme geçtiğini, Adana'da da Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) ve Sanayi Odası'nın (ADASO) yararlanmaya başladığını kaydetti.

ADALET HIZLANACAK

Kürşat Güney, KEP almanın bireyler için zorunlu olmadığını ancak dileyen kişinin adres alarak, ilgili kurumlara tıpkı 'Yeni ikamet adresim budur' der gibi bildirebileceğini ve bütün resmi yazışmalarını buradan yürütebileceğini belirtti. Güney, sistemle ilgili şu bilgileri de verdi: "KEP yoluyla gönderilen iletiler, noterden gönderilmiş gibi sayılıyor. Her iletinin gönderi bedeli 1,20 lira. Şu anda Türkiye'de ayda 10 bin ileti KEP ile gönderiliyor. Tam yaygınlaştığında, sistemin en büyük oyuncusu Adalet Bakanlığı olacak ve adalet çok daha hızlı ilerleyecek, posta maliyetlerinden büyük tasarruf sağlanacak. Şirketler açısından da notere gitmeden, birbirine ihbarname, fatura gönderebilmek büyük bir maliyet ve zaman avantajı sağlıyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kayıtlı elektronik posta hedefi 1 milyon abone
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN