Azerbaycan ve Türkiye sanatla kucaklaşıyor

Adana Tiyatro Festivali'ne katılan Azerbaycan Milli Akademik Tiyatrosu'nun Genel Müdürü İsrafil İsrafilof, kaynaşma için en iyi zeminin, sanatsal etkinlikler olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 7.5.2014
Bu yıl 16'ncı kez düzenlenen Devlet Tiyatroları- Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali doludizgin devam ederken, yurt dışından tiyatro gruplarını da ağırlıyor. Konuk gruplar arasında Adanalılar için en az 'yabancı' olan topluluk ise kuşkusuz Azerbaycan Milli Akademik Tiyatrosu. Küçük farklar da olsa Adanalılarla aynı dili konuşmanın keyfini yaşayarak festivale katılan tiyatronun Genel Müdürü İsrafil İsrafilof, SABAH Güney'e düşüncelerini anlattı. İsrafilof, Türkiye ve Azerbaycan arasındaki ilişkilerin sıcaklığına dikkat çekerken, "Kaynaşma ve kucaklaşma için en iyi zemin, Adana'nın yaptığı gibi uluslararası festivaller oluyor" dedi. Festivale, aldıkları davet üzerine büyük bir mutlulukla geldiklerini vurgulayan İsrafilof, Adana'da sanatseverlerle buluşmalarını "Türkiye sahnelerinde oyun sahnelemek büyük bir iş" sözleriyle özetledi. İsrafil İsrafilof şöyle devam etti: "Türkiye sahnelerinde oyun sahnelemek büyük bir iş. Ayrıca Adana Tiyatro Festivali uluslararası düzeyde çok önemli bir organizasyon. Bu festival dünyada biliniyor. Çok tanındı, saygınlık ve ün kazandı. Özellikle son 5-6 yılda, tiyatro grupları Adana'daki festivale katılmak için her türlü girişimde bulunuyor. Dolayısıyla bizim burada olmamız, davet edilmemiz bizim için çok önemli."

SOVYET REJİMİ DE BOZAMADI

Türkiye ve Azerbaycan'ın ilişkilerinin, yüzlerce yıl öncesinden bu yana iyi olduğunu, yaklaşık 80 yıl süren Sovyet rejimi sırasında bile sıkıntılara rağmen sürdüğünü, ancak son 20 yıldır yoğun bir şekilde hareketlendiğini belirten İsrafilof, bunda en büyük payın kültür ve sanat etkinliklerinde olduğunu söyledi. Her iki ülke arasında karşılıklı tiyatrocuların oyun sahnelediğini, oyuncuların çeşitli projelerde yer aldığını kaydeden İsrafilof, "Artık öylesine kaynaşmış durumdayız ki Türkiye'de çekilen filmler Azerbaycan'da gişe rekorları kırıyor. Türkiye'den yayınlanan kanalların bazı dizilerinin yayın saatinde, Azerbaycan'da hayat duruyor. Sokakta kimse kalmıyor" diye konuştu.

141 YILLIK OYUNLA GELDİLER
Bundan tam 141 yıl önce kurulan Azerbaycan Milli Akademik Tiyatrosu, 16'ncı Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali'nde Lenkeran Hanının Veziri oyunuyla sahne aldı. İlk kez, topluluğun kurulduğu 1873'te sahneye konan, halen zaman zaman sanatseverlerle buluşan ve Azerbaycan'ın klasik oyunları arasında yer alan eser, yaşlanmış bir vezirin ikinci evliliğini genç bir kızla yapmasının ardından yaşanan olayları anlatıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Azerbaycan ve Türkiye sanatla kucaklaşıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN