Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Buğday zararlısıyla biyolojik mücadele

Adana Biyolojik Mücadele Araştırma İstasyonu son on yıldır uyguladığı 'Biyolojik Mücadele' sayesinde süneyi temizlemeyi başardı

Giriş Tarihi: 7.5.2014
Türkiye' de buğdayın ana zararlısı süneye karşı başlatılan 'Biyolojik Mücadele' olumlu sonuç verdi. Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü'ne (TAGEM) bağlı Adana Biyolojik Mücadele Araştırma İstasyonu Müdürlüğü uzmanları Vahdettin Akmeşe ve Ali Duran Kanat'ın, süneye karşı faydalı böcek üretim ve salımı projesi sonucunda zararlı yumurtaları yüzde 95 oranında temizlendi.

SÜNE KALİTEYİ DÜŞÜRDÜ

Adana Biyolojik Mücadele Araştırma İstasyonu Müdürü Dr. Naim Öztürk, sünenin buğdayın ana zararlısı olduğunu, mücadele yapılmadığında ürünün kalite ve kantitesinde büyük kayıp oluştuğunu belirtti. Öztürk, son yıllarda toplumda oluşan çevre ve insan sağlığı bilincine bağlı olarak biyolojik mücadelenin önem kazandığını, faydalı böcek salımı projesinin de bunun bir sonucu olduğunu söyledi.

EKONOMİYE KATKI
İstasyon Müdürü Öztürk, Türkiye'de son yıllarda uyguladıkları 'Süne'de Biyolojik Mücadele' çalışmalarıyla doğaya yaklaşık 42 milyon adet faydalı arıcık salındığını ve bu sayede buğday alanlarında bozulan doğal dengenin yeniden oluşmaya başladığını, üretilen buğday kalitesinin önemli ölçüde iyileştiğini ve ilaçlama yapılmadığı için üretici bütçesi ile ülke ekonomisine önemli katkı sağlandığını ifade etti.

İLAÇSIZ KONTROL
Vahdettin Akmeşe ise, süneye karşı 2000'li yıllara kadar uçakla ilaçlama yapıldığını ve bunun riskli olduğunu kaydetti. Akmeşe, biyolojik mücadelede kullanılan faydalı böceklerin çok küçük arıcıklar olup, zararlı yumurtalarını yüzde 95 oranında imha ettiğini belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Buğday zararlısıyla biyolojik mücadele
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN