Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ÇÜ öğrencilerinin ABD'de eğitim şansı

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) ile ABD'nin Portland State Üniversitesi arasında anlaşma imzalandı. Buna göre ÇÜ öğrencileri, bir yıl süreyle Amerika'da eğitim görebilecek

Giriş Tarihi: 7.5.2014
Çukurova Üniversitesi (ÇÜ), uluslararasılaşma çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda birçok yabancı üniversite ile ikili anlaşmalar imzalayarak öğrenci ve personel değişimi gerçekleştiren ÇÜ, şimdi de Amerika Portland State Üniversitesi ile ikili iş birliği anlaşması sağladı. Portland State Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Dış İlişkiler Birimi Başkanı ve Dekanlardan oluşan bir heyet, Çukurova Üniversitesi'ni ziyaret etti. Çukurova Üniversitesi Rektörlüğü Senato Salonu'nda gerçekleşen ziyarete Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Azmi Yalçın ve Prof. Dr. Hasan Fenercioğlu ile birlikte, ilgili Fakülte Dekanları, Bölüm Başkanları ve Enstitü Müdürleri katıldı.

YÜKSEK LİSANS HAKKI
İşbirliği anlaşmasının içeriğinin görüşüldüğü toplantıda, Mevlana Değişim Programı kapsamında öğrenci ve akademisyen değişimi yapılması kararlaştırıldı. Ayrıca geçen yıl imzalanan iş birliği protokolü çerçevesinde "Yüzde Yüz İngilizce Programları"nın bazılarıyla "3+1" programının uygulanmaya konulması konusunda prensip kararı alındı. Bu program çerçevesinde, Çukurova Üniversitesi öğrencileri ilk üç yılını Çukurova Üniversitesi'nde öğrenimini tamamladıktan sonra, son bir yılını Portland State Üniversitesi'nde tamamlayarak çift diploma alma hakkına sahip olacak. Ayrıca son bir yılını Amerika'da geçirip Portland State Üniversitesi'nden diploma aldıktan sonra da eğer isterlerse bir yıl daha öğrenim görerek yüksek lisans okumaya hak kazanabilecek.

ORTAK DERGİ ÇIKARILACAK
Toplantıda ayrıca her iki üniversitenin iş birliği yapacağı bir de bilimsel dergi çıkarılmasına karar verildi. İngilizce olarak yayımlanacak derginin editörleri de yine her iki üniversitenin mensuplarından oluşacak. Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde "Political Economy of the Middle East" adlı İngilizce yüksek lisans programının karşılıklı yürütülmesi ve akademik iş birliği yapılması için de ayrıca iki üniversitenin yetkililerinin prensip kararı aldığı bildirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ÇÜ öğrencilerinin ABD'de eğitim şansı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN