Türkiye'nin en iyi haber sitesi

MELİH ABİ: Meclis'ten çıkan yasa Adana'da neden uygulanmaz ?

Giriş Tarihi: 7.5.2014
Adana'dan Mustafa Güven isimli okurumuz ziyaretime geldi. 72 yaşında. Nüfus cüzdanını göstererek 4 Mart tarihinde Meclis'te çıkan yasayı ve Adana'da hala uygulanmanın başlamadığını söyledi. Okurumuz, "Aradan bu kadar zaman geçti. Yaşlılara tanınan bu yasa Adana'da hala geçerli değil. Bizler yaşlı ve emekli insanlar olarak bize tanınan bu haktan yararlanmak istiyoruz. Büyükşehir'e ait belediye otobüslerinde nüfus cüzdanımızı sürücüye göstererek otobüse binebiliyoruz. Ama aynı şekilde özel halk otobüslerine binemiyoruz. Geçersiz olduğunu söylüyorlar. Ama çıkan yasada 65 yaş üzerindeki herkesin kimliğini gösterdikten sonra kamuya hizmet eden tüm otobüslere ücretsiz binme hakkı var. Ben İstanbul'a, Ankara'ya, Konya'ya hatta birçok ile gittim. Bu haktan yararlanabiliyorum. Ama bir tek Adana'da özel halk otobüsleri yasayı tanımıyor. İlgililerle görüştüm, biraz daha beklememiz gerektiğini söylediler. Neyi bekliyorlarsa bilmiyorum" dedi. Okurumuzun çıkan yasa sonrası Resmi Gazete'de yayınlanan talebinin bir önce yürürlüğe gireceğini düşünüyorum.

HALK OTOBÜSLERİNİ KONTROL EDEN YOK MU?
Adana'da bir başka şikayet de yine özel halk otobüslerinden. Bunlar 'yolları ben yaptım' misali maalesef kuralları hiçe sayıyor. Geçtiğimiz günlerde Yüreğir'de benzeri bir şikayeti köşeme taşımıştım. Yine aşırı sürat, yine yolcuların atlattığı tehlike ile ilgili. Dün de Mavi Bulvar'dan Pınar Mahallesi'ne gitmek için 01 J 0334 plakalı 5 nolu özel halk otobüsüne binen bir bayan okurumuz aradı. Diyor ki; "Psikopat gibi bir sürücüsü var. Kırmızı ışıkta geçiyor veya yeşil ışığı kaçırmamak için sürat yapıyor. Bu sırada araçta bulunan yolcuları hiçe sayıyor. İçeridekiler bir sağa bir sola savruluyor. Kendisini uyaranlara da bir sürü laf sayıyor." Okurumuzun şikayetini köşeme taşıdım. O otobüslere binen hamile, yaşlı insanlar da olabiliyor. Kendini düşünmeyen sürücüler taşıdıkları canları da mı düşünmüyor? Geçen gün yazdığımız yazı demek ki dikkate alınmamış. Eğer bu sürücülerle ilgili bir daha şikayet alırsam bu defa sorumlularını da yazacağım haberleri olsun.

Yaşadığınız kentte, oturduğunuz mahalle ve sokakta hangi sorunu yaşıyorsanız bana yazın, çözüm bulalım Fax: 0322 459 84 20

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MELİH ABİ: Meclis'ten çıkan yasa Adana'da neden uygulanmaz ?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN