Fıstığa devlet desteği şart

Giriş Tarihi: 8.5.2014
Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, bölgede yaklaşık 200 bin kişiye ekmek kapısı olan Antepfıstığı'nın tarımsal ürün destekleme programının dışında kalması nedeniyle üreticinin sıkıntı yaşadığını söyledi. Tiryaki, "Fıstığa devlet desteği şart. Yoksa Antepfıstığı bahçelerinin sökülerek yerini tarlalara bırakmasından endişeliyiz" dedi.

CAZİBESİNİ YİTİRDİ

Hububat ve diğer tarım ürünlerine sağlanan devlet desteğinin Antepfıstığı için uygulanmaması ve yaşanan yıkıcı doğa olayları çiftçiyi zora sokuyor. Antepfıstığının, desteklemeden de pay alamamasından dolayı çiftçinin gözünde artık eski cazibesini yitirdiğini belirten Tiryakioğlu, zaman kaybedilmeden acil tedbirlerin alınması gerektiğini söyledi.

REKABET AĞIRLAŞTI

Son dönemlerde kendini iyiden iyiye hissettiren bu sorunun spekülatif söylemlere de yol açtığına dikkat çeken Tiryakioğlu, "Çeşitli sorunlara bağlı olarak üretimde ve rekoltelerde yaşanan sıkıntılar beraberinde fiyat artışlarını tetikledi. Birçok sektörü olumsuz etkileyen bu durum, bazı olumsuz söylemlerin de dillendirilmesine neden oldu. Ama asıl sorun, dünya pazarlarında artan rekabet koşullarında payının her geçen yıl azalmasıdır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fıstığa devlet desteği şart
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN