Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mensa borcunu neden ödemiyor

Kırklareli'nde yaşayan Turgut İmre, üretim tesisi Adana'da olan Mensa'nın, hisse devrinden kaynaklanan 37 bin liralık borcunu ödemediğini öne sürerek, "Mağdur durumdayım" dedi

Giriş Tarihi: 9.5.2014
Son yıllarda Adana iş dünyasının gündemine, yaşadığı sıkıntılarla gündeme gelen Mensa Sınai Ticaret ve Mali Yatırımlar A.Ş. için bu kez bir ortağı tarafından '37 bin lira alacağım ödenmiyor' iddiası gündeme getirildi. Kırklareli'nde yaşayan Turgut İmre, firmayla ilgili hisse devir tesliminden dolayı Mensa'dan 37 bin lira alacağı olduğunu ancak aylardır tahsil edemediğini söyledi. İmre dava açmaya hazırlandığını, kendisi gibi yaklaşık 60 kişinin daha bulunduğunu belirtti. Mensa İcra Kurulu Başkanı Faik Ulutaş ise bazı hissedarların, hisse devrine neden olan genel kurulun iptaline ilişkin açtığı davanın sonucunu beklediklerini, bu yüzden ödeme yapamadıklarını söyledi.

AYRILMA HAKKINI KULLANDI

Emekli astsubay olan Turgut İmre, bundan 2 yıl kadar önce 168 bin lot Mensa hissesi aldığını, 8 Ekim 2013'te ise şirketin olağanüstü genel kurulu toplantısında alınan bir karar üzerine 'ayrılma hakkı'nı kullandığını söyledi. Genel kurulda, Mensa Sınai Ticaret ve Mali Yatırımlar A.Ş.'nin, sermaye azaltımı ile eş anlı sermaye artırımı, Volt Yatırım A.Ş. ve Mensa Gayrimenkul A.Ş.'yi iştirak edinme kararı alındığını anlatan İmre, "Bu karar üzerine, yasalardan doğan 'ayrılma hakkı'mı kullandım. 168 bin lot hissemi, her bir lot için 0,47 lira fiyatla, toplam 78 bin 960 liraya firmaya sattım. Ancak paramı alamadım" dedi.

ÇOCUK OKUTUYORUM
Daha sonra firmayla protokol yaptığını ve hisselerini her bir lot için 0,25 liradan toplam 42 bin lira bedelle yeniden aldığını kaydeden İmre, "Önceki satıştan dolayı arada yaklaşık 37 bin lira alacağım ortaya çıktı. Ancak aradan aylar geçmesine rağmen hala paramı alamadım. Sürekli oyalandım. Son olarak paranın ödeneceği ancak kasada para olmadığı, biraz daha beklemem gerektiği söylendi" diye konuştu. Kendisiyle birebir aynı durumda ancak farklı miktarlarda alacakları olan 10 kişi daha bulunduğunu belirten Turgut İmre, "Hisselerini geri almayanlarla birlikte toplam 60 kişinin Mensa'dan alacağı var. Herkes zor durumda. Ben birikmiş paramı Mensa'ya yatırmıştım. Şimdi büyük sıkıntıya düştüm. Üniversitede 2 çocuk okutuyorum. Mensa'dan paramı alamadığım için harçlıklarını gönderemiyorum" dedi.

İMRE' YLE AYNI SAFTAYIZ
Mensa İcra Kurulu Başkanı Faik Ulutaş ise Turgut İmre'nin verdiği bilgileri doğrularken, diğer yandan ödeme konusunda karşılarında hukuki bir engel olduğunu söyledi. Ulutaş şöyle konuştu: "Hissedarların ayrılma hakkı kazandığı genel kurulu izleyen günlerde, Turgut İmre'nin içinde olmadığı bir grup, genel kurulun iptaline ilişkin bir dava açtı. Dava üzerine, yatırımcılardan aldığımız hisseleri iade edip mahkemenin sonucunu beklemeye başladık. Davanın ilk duruşması önümüzdeki ay olacak. Genel kurulun iptali ya da kesinleşmesi durumuna göre yeniden çağrı yapıp hisse senetlerini Turgut bey gibi yatırımcılardan geri alıp ödeme yapmamız mümkün olabilir. Ama dava kesinleşene kadar konu hukuken boşlukta. Ödeme yapamayız. Aslında Turgut beyle safımız aynı. Ama başka yatırımcıların açtığı dava, şirketle ilgili işlemleri yapmamıza engel oldu."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mensa borcunu neden ödemiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN