Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sanat ve bilim ilişkisi

Giriş Tarihi: 10.5.2014

Gaziantep Üniversitesi'nde düzenlenen "Sanat ve Bilim" konulu panelde bilim ve sanatın medeniyete etkileri konuşuldu

Gaziantep Üniversitesi'nde (GAÜN) düzenlenen "Sanat ve Bilim" panelinde, bilim ve sanatın medeniyetin gelişimindeki etkileri ve aralarındaki işbirliği konuşuldu. Atatürk Kültür Merkezi'ndeki panele konuşmacı olarak Hacettepe Üniversitesi'nden Prof. Dr. Hüsnü Dokak ve Prof. Dr. Zafer Gençaydın ile Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Emre Zeytinoğlu katıldı. Panelin moderatörlüğünü ise SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Sınav yaptı.

OLMAZSA OLMAZLAR

Prof. Dr. Ahmet Sınav, medeniyetlerin de bir yaşamı olduğunu söyledi. Prof. Dr. Sınav, "Medeniyetler de doğar, gelişir, bir iz bırakır ve yavaş yavaş tarih sahnesinden çekilir. Medeniyetin bu evrim sürecinde bilim ve sanatın çok büyük önemi var. Eğer bilimi ve sanatı bir medeniyet özgün olarak yaratamıyorsa, o medeniyet henüz bir medeniyet değil" diyerek, her medeniyetin evrensellik içerisinde kendine özgü bir yanı olduğunu ifade etti.

MERAKLI İNSAN İŞİ

Bilim ve sanatın çağlar boyu süren iş birliği hakkında bilgi veren Prof. Dr. Hüsnü Dokak ise 20. yüzyılın sanatını anlayabilmek için onun temelini oluşturan bir önceki yüzyıldaki toplumsal yapıyı bilmek gerektiğini söyledi. Rektör Prof. Dr. Yavuz Coşkun da bilimin vazgeçilemez bir unsur olduğunu belirterek, "Bilim ve sanat bir medeniyetin olmazsa olmaz temelleridir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanat ve bilim ilişkisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN