Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Caretta caretta balıkçı kurbanı

Mersin'in Erdemli ilçesi kıyılarına çiftleşmek için gelen caretta caretta deniz kaplumbağalarından ikisi, balıkçı ağlarına takılıp boğularak öldü

Giriş Tarihi: 13.5.2014
Mersin'in Erdemli ilçesi sahilinde boğularak öldüğü sanılan 2 caretta caretta deniz kaplumbağası bulundu. Mersin Üniversitesi (MEÜ) Deniz Kaplumbağaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Serap Ergene, nesli tehlike altındaki deniz kaplumbağalarının, çiftleşmek için kıyıya yaklaşırken balıkçı ağlarına takılıp boğularak öldüğünü söyledi.

NEFES ALMALARI GEREKİYOR

Deniz kaplumbağalarının da tıpkı insanlar gibi beyaz ciğerlerinin bulunduğunu vurgulayan Prof. Dr. Ergene, kaplumbağaların her ne kadar su altında uzun süre kalsalar da mutlaka nefes almaları için su yüzüne çıkmaları gerektiğini kaydetti. Eğer bu canlı su yüzüne çıkamıyorsa ya balıkçı ağına takılmıştır ya da bir yere sıkışıp kaldığı için çıkamamıştır" diyen Ergene, "Ancak genelde balıkçı ağına takılmadan dolayı ölüm olayı gerçekleşmektedir" dedi.

BALIKÇILAR DUYARLI OLMALI

Prof. Dr. Ergene şöyle konuştu: "Halkımız çevreye ve özellikle de nesli tükenmekte olan deniz kaplumbağalarına duyarlılıklarını göstererek bizlere haber veriyor. Bu dönem kaplumbağaların çiftleşme dönemidir ve bu nedenle kıyılara yakın bölgelere gelmektedirler. Çiftleşme esnasında balıkçı teknelerinin denize attığı uzun metrajlı ağlara takılıyorlar ve bir daha kurtulamayarak nefessiz kalıp ölüyorlar. Burada balıkçılarımıza büyük görevler düşüyor, ağlarına kaplumbağaların takıldığını hissettiklerinde onların ağdan kurtulmasına yardımcı olmalıdırlar."

ÇIPLAK ELLE DOKUNMAYIN
Sahile ölü olarak vuran kaplumbağaların eldivensiz ve korunaksız kesinlikle tutulmaması gerektiğini de dile getiren Ergene, "Kaplumbağalar sahile şişmiş olarak vurur. Bu esnada çeşitli enfeksiyonlar edinmiş olabilirler. Vatandaşlarımız kesinlikle eldivensiz tutmamalıdır. Çıplak elle tutulduğunda enfeksiyon riski olabilir" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Caretta caretta balıkçı kurbanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN