Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan 'yerli' diyor kamu ithalat derdinde

SANKO Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, Başbakan Erdoğan'ın kamuda yerli makine tavrının net olduğunu ancak kamunun hâlâ makine ithal ettiğini söyledi

Giriş Tarihi: 16.5.2014
Sanko Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, makine sektöründe Türkiye'nin emekleme döneminde olduğunu belirterek, "Ama özellikle son 10 yılda çok büyük atılım yapıldı ve ithal makinelerle boy ölçüşecek makineler üretiliyor" dedi. Konukoğlu, Başbakan Erdoğan'ın kamu kurumlarında yeril makine kullanımına yönelik tavrının net olmasına rağmen kamuda hala makine ithal edildiğini savundu.

ÖNCELİK GAZİANTEP'TE
İş Makinaları Mühendisleri Birliği'nce (İMMB) Rixos Grand Ankara Otel'de düzenlenen tecrübe paylaşım toplantısında yaptığı konuşmada, yatırımları Gaziantep'te yapmaya önem verdiklerini kaydeden Konukoğlu, "O yatırımı Gaziantep'te yapmak mümkün olamıyor ise çevre illere bakarız. Çevre illerde de olmuyorsa, ülkemizin bir başka köşesinde yatırımımızı gerçekleştiririz" dedi. Yatırım Türkiye'de yapılamıyorsa başka ülkeye gidilebilir ama biz dışarıda yatırım yapmadık" diyen Konukoğlu, bunun nedenini "Doğru mu yaptık, yanlış mı bilmem ama Türkiye'de bu kadar işsiz varken dışarıda yatırım yapamazdık. Başka ülkelerin işsizlerine iş vermeyelim dedik" diye açıkladı. Makine sektörünün gelişimi için kamuya, diğer bir ifade ile devlete çok iş düştüğüne dikkati çeken Konukoğlu, "Sayın Başbakan'ın bu konudaki tavrı çok net. Başbakan, yüzde 15 daha fazla maliyetle de olsa yerli malı alımına geçit veriyor. Ancak, yüzde 15 daha düşük fiyat önerseler dahi sonuç alınmıyor. Sayın Başbakan'ın yerli malı alımına verdiği desteğe rağmen, kamu ithal makineden vazgeçmiyor" dedi. Konukoğlu, "Yerli malı satıldıkça var ise eksikleri görülür, ar-ge çalışmaları hız kazanır, rekabette üstünlük elde etmesi sağlanır. Rahmeti Babam, 'işi insana müşteri öğretir' derdi. Mal satılmalı ki, alıcı gördüğü eksikleri, yanlışları, hataları bizlere ifade edebilmeli " diye konuştu.

GÜMRÜK BİRLİĞİ ZARAR VERDİ
Sanko olarak tekstilde dünyada "bir numara" olduklarını, yaptıkları her işte Türkiye'de ilk 10'un arasında yer almayı hedeflediklerini anlatan Konukoğlu, bir soru üzerine Gümrük Birliği'nden Türkiye'nin zarar gördüğünü söyledi. "AB'ye bizi almayacaklar, oyalıyorlar. Gümrük Birliği de ticaretin tek taraflı yürütüldüğü bir mecra haline geldi" diyen Konukoğlu, Türkiye'nin geleceğinin parlak olduğunu da sözlerine ekledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan 'yerli' diyor kamu ithalat derdinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN