İş dünyasından liselilere tüyolar

Giriş Tarihi: 20.5.2014

"Meslek Liseliler İş Dünyası ile buluşuyor" adlı etkinlikte, işadamları deneyimlerini öğrencilere anlattı

Adana Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe, iş dünyasının en önemli sorunlarından birinin kalifiye eleman temini olduğuna işaret ederek, "Meslek liseleri, bu anlamda önemli bir misyon üstlenmiş ve sorunun çözümüne kısmen de olsa katkı sunmuştur. Ancak önemli olan bu mesleki bilgiyi girişimcilik ruhuyla bir araya getirip, katma değere dönüştürmektir" dedi.

GİRİŞİMCİLİK POTANSİYELİ

Adana Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi tarafından düzenlenen "Meslek Liseliler İş Dünyası İle Buluşuyor" adlı etkinlikte konuşan ATO Başkanı Menevşe, iş piyasasında olmanın tek yolunun bir işyerinde çalışmak olmadığını ifade ederek, "Hatta daha iyisi kendi işinin sahibi olabilmektir. Siz gençler bu hayali kurmaktan sakın kaçınmayın. Bizim halkımızın girişimcilik potansiyeli batılı ülkelere kıyasla oldukça yüksektir" diye konuştu.

DONANIM GEREKİR

Günümüz Türkiye ekonomisindeki en önemli sorunun istihdam olduğunu belirten ve bu konuda bir yarışın söz konusu olduğunu anlatan Menevşe, şunları söyledi: "İş bulmak için bu denli artan bir talep varken iş arayanların kendilerinin ayırt edilmelerini sağlayacak şekilde donanım sahibi olmaları gerekmektedir. İş aramaya başlamadan önce kendi farklılıklarını keşfetmek, bunları geliştirmek rekabet ortamında bugün için bir zorunluluktur."

"KENDİMİZİ GELİŞTİRMELİYİZ"
Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi İsa Tuzcu da, sanayide çalışacak elemanların öncelikle teknik resim bilgisi, iyi resim okuyabilmesi, ölçü ve toleransları iyi değerlendirmesi, ölçü aletlerini iyi kullanmayı bilmesi gerektiğini vurguladı. Öğrencilerin kendilerini birçok alanda geliştirmeleri gerektiğini belirten Tuzcu, "Artık ileri teknolojiler ile çalışmak durumundayız. Bilgisayar teknolojileri her alanda kullanılması gereken bir unsur olmuştur" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İş dünyasından liselilere tüyolar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN