Görme engelliler nasıl yürüyecek

Adana'da görme engelliler için çok kısıtlı alanlarda yapılan hissedilebilir yüzeylerin (sarı şerit) işlevini yitirdiği, hepsinin önünde bir engel olduğu ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 24.5.2014
Adana'da bir zamanlar, "Engelsiz kent Adana" sloganlarını atarak bilboradlar afişlerle donatan yerel yönetimlerin yapmak istediklerinin sadece kağıt üzerinde kaldığı, engelliler için yaşanılabilir bir kent olmaktan çıkan Adana'nın aslında engellerle dolu bir metropol olduğu ortaya çıktı. Altı Nokta Körler Derneği Adana Şube Başkanı Osman Alıcı, görme engelliler için yapılan hissedilebilir yüzeylerin (sarı şerit) işlevini kaybettiğini öne sürerken, Türkiye Sakatlar Derneği Adana Şube Başkanı Halis Kassap, on binlerce engellinin günlük yaşamdaki engeller yüzünden sokağa çıkamadığını iddia etti.

İŞLEVİNİ KAYBETMİŞ
Son günlerde görme engellilerden gelen şikayetler üzerine Altı Nokta Körler Derneği Adana Şube Başkanı Osman Alıcı ile kent genelinde bir tur attık. Son derece kısıtlı alanlarda yapılan hissedilebilir yüzeylerin gerçek işlevini yitirdiğine tanık olduk. Ordu Caddesi, Cumhuriyet Caddesi, Atatürk Caddesi, Gazipaşa Bulvarı ve Celal Bayar Köprü Kavşağı çevresindeki hissedilebilir yüzeylerin (sarı şerit) hemen hepsinin engellere tosladığı, görme engelli bir vatandaşın bu engelleri aşması için mutlaka yardım alması gerektiği, tek başına hareket etmesinin mümkün olmadığı gözlendi.

ADANA ÇOK GERİDE

Hükümetin 2005 yılında çıkardığı 5378 sayılı Engelliler Hakkında Kanunu'nun devrim niteliğinde ve engelliler açısından bir dönüm noktası olduğunu vurgulayan engelli temsilcileri, "Bu yasaya göre kentler engellilere uygun hale getirilmeli ancak Adana'da bunu görmek mümkün değil" diyor. Türkiye Sakatlar Derneği Adana Şube Başkanı Halis Kassap, ülkelerin medeniyet seviyesinin kaldırımların yüksekliğiyle ters orantılı olduğunu ifade ederek, " Sadece Seyhan'da 60 bin engelli var. Ancak bunların sokağa çıkması mümkün değil. Çünkü Adana engellerle dolu bir kent" dedi.

ENGELLİLER EVE HAPİS
Şehir trafiğinin, kent mobilyalarının engellilerin rahat hareket etmesini engellediğini öne süren Kassap, "Engelli vatandaşlarımız sanki hapis cezası almış gibi evlerine mahkum edilmiş durumda. Sadece görme özürlüler değil, ortopedik engelli insanların da Adana'nın birçok noktasında tek başına hareket edebilme kapasiteleri sıfıra yakın bir konumda" diye konuştu. Kent merkezinden engellilerin kullanabileceği bir tuvalet dahi olmadığını söyleyen Kassap, "Merkez Park'ta var ama merkezde yok. Adana olarak 'engelsiz kent' konusunda sınıfta kaldık" şeklinde konuştu.

SINIFTA KALDIK
Bir şehrin "engelsiz kent" kimliğini kazanması için gerekli kriterlere bakıldığında Adana'nın durumunun parlak olmadığını belirten Adana Barosu Engelli Hakları Komisyonu Başkanı avukat İsmail Sarı, "Toplu taşıma araçlarına, cadde ve sokaklara, karşıdan karşıya geçiş noktalarına, kamu kurumları binalarına, parklara, otobüs duraklarına, baktığımızda bu kentin sınıfı geçemediğine şahit oluyoruz. Sadece yerel yönetimler ve idareciler değil tüm Adana olarak sınıfta kaldık" dedi.

İŞARETLEME EKSİKLİĞİ
Engelliler için yapılan düzenlemelerin fiziki işaretleme eksikliği yüzden amacına ulaşmadığını anlatan Sarı, "Adana'da standart olmayan, fiziki yapı incelenmeden sadece ve sadece cezadan kurtulabilmek adına düzenlemeler yapılıyor. Engelliler, kendilerinin yararlanması için yapılan noktalara ulaşmakta zorlanmakta. Engellilerin kullanabileceği bankamatiklerin önüne işaret konuluyor ama hiç kimse 'engelli bu noktaya nasıl ulaşacak' diye düşünüp sorunu çözmüyor " diye konuştu.

ŞAŞIRDI
Ankara'nın en işlek noktası Sakarya Caddesi'nde tek başına rahatlıkla yürüdüğünü söyleyen görme engelli Mehmet Katılmış, "Adana'da bu mümkün değil. Güven vermeyen bir kent. Hissedilir yüzeyler Ankara'da her yerde var ama Adana'da çok kısıtlı alanlarda. Onların da önüne engel konulmuş" dedi

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Görme engelliler nasıl yürüyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN