Ortak kablosuz ağlar dolandırıcıya yarıyor

Bilgisayar Sistem Analisti ve Uzmanı Avukat Ali Yılmaz Katlav, ortak kablosuz ağların (Wi-Fi / Wireless Fidelity) dolandırıcılar ve şantajcılara davetiye çıkardığını söyledi

Giriş Tarihi: 24.5.2014
Bilgisayar Sistem Analisti ve Uzmanı Avukat Ali Yılmaz Katlav, ortak kablosuz ağların (Wi-Fi / Wireless Fidelity) yarattığı güvenlik tehlikesine dikkat çekti. Katlav, "Dolandırıcılığın adeta çağ atladığı, şantajın tavan yaptığı bu günlerde, tehlikenin adı ortak kablosuz ağlar. Restoranlar, oteller, havalimanları, kafeteryalar, hastaneler ve daha birçok halka açık alanda kablosuz ortak internet kullanımı tercih ediliyor. İnternet korsanları burada devreye giriyor, Kamuya açık ağlarda kullanıcı adları ve şifrelerini, kredi kartı bilgilerini, kişiye özel diğer verileri ele geçiren siber korsanlar, bu bilgileri dolandırıcılık yapmak, kişisel verileri yayınlamak suretiyle o kişiyi zor duruma düşürmek ve hatta şantaj yapmak amaçlı kullanabiliyorlar" dedi.

CİHAZI ALDATIYORLAR
Siber korsanların bu işi nasıl yaptıklarına da örnek veren Katlav şöyle devam etti: "Örneğin bir kafede kablosuz internet ağına bağlandınız. Daha önceki gidişlerinizde de zaten aynı ağa bağlanmıştınız, dolayısıyla mobil cihazınız yine otomatik olarak o ağı gördü ve bağlandı. Artık internete bağlısınız. İlk olarak facebook hesabınıza kullanıcı adı ve bilgilerinizi girerek bağlandınız, sonra hazır bağlanmışken bankacılık işlemlerini yaptınız veya kredi kartınızı kullanarak alış veriş yaptınız. Üzgünüz artık, kullanıcı adı ve şifreleri ve kredi kartı bilgileriniz sanal korsanın elinde. Ama nasıl oldu bu? Aslında bağlandığınız o ağ, her zaman gittiğiniz kafeye bağlandığınız ağ değildi, mobil cihazınız aldatıldı."

İKİ AYRI YÖNTEM
-Yöntem 1: Bir kez bağlandığınız bir ağa tekrar yaklaştığınızda, bilgisayarınız tekrar otomatik olarak o ağa bağlanır. Bu çok kullanışlı özellik, spoofing denilen hack yöntemine izin verir. Hackerlar daha güçlü bir ağ oluşturur ve gerçek ağın kimliğini kopyalar. Böylece kullanıcılar sahte ağa bağlanarak verilerini oraya yollarlar. -Yöntem 2: Kablosuz ağ cihazlarının bazıları, siber korsanlarca, o bölgenin en hareketleri olduğu zamanlarda şifresiz olarak insanları aldatıcı adlar ile Wi-Fi alanları olarak tanımlanırlar, daha sonra bu cihazlar, o bölgedeki internete ihtiyacı olan kişilere yayın yapar ve bu ağlar üzerinden internete erişilmesine izin verirler. Kullanıcılar tıpkı kendi ev ya da işyerindeki modeme bağlandıkları gibi bu cihazlara bağlanırlar. Eğer kablosuz ağa otomatik bağlan seçeneği mobil cihazınızda zaten tanımlıysa, mobil sisteminiz şifresiz olan bu ağa otomatik olarak bağlanacaktır. Bu ağları kullanan kullanıcılar, öncesinde veya o anda girmiş olduğu tüm şifre ve kredi kart bilgilerini kendi eliyle böylece siber saldırgana vermiş olur.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ortak kablosuz ağlar dolandırıcıya yarıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN